Přítel zemřelé maminky bydlí v domě po ní, chci, aby se vystěhoval. Jak to udělat?

Dobrý den , chtěla bych se zeptat , před třičtvrtě rokem mi zemřela maminka. Tři roky s ni bydlel přítel. Maminka vlastnila už postaveny a hotovy baráček se zahradou. Když zemřela přítel vybral ten den nějaké peníze z účtu ( účet byl pouze maminky). Třetí den po tom co zemřela už mluvil o financnim vyrovnání , ze všechno platil (jídlo , potraviny , opravy , pojistky atd,) Ale já jsem tomu nevěřila tak jsem si nechala udělat výpis z maminky účtu za 3 roky zpět. A tak je vidět kdo co platil . Maminka úplně všechno. Má nárok na nějaké finanční vyrovnání za 3 roky ? Já jsem jediná dědička( jedináček). Od odchodu maminky tam bydlí zadarmo , platí akorát elektriku. A nájemní smlouvu s nájmem mi nechce podepsat. Prepsala jsem na nej auto s tím ze nebude po mě chtít najednou finanční vyrovnání . Ale já ten najem chci za to , co po smrti maminky dělal , obalamutil moje prarodiče a to jak se ke mě chovají je šílený a šel jenom po penězích a ty částky co po mě chtěl byli opravdu hodně vysoké ( 150tisic potom 300 tisíc a potom 600tisic ) . Nevím co mám dělat a k soudu jít nechci a chci aby se vystěhoval z baráku. Děkuji .

Shrnutí dotazu

Dobrý den , chtěla bych se zeptat , před třičtvrtě rokem mi zemřela maminka. Tři roky s ni bydlel přítel. Maminka vlastnila už postaveny a hotovy baráček se zahradou. Když zemřela přítel vybral ten den nějaké peníze z účtu ( účet byl pouze maminky). Třetí den po tom co zemřela už mluvil o financnim vyrovnání , ze všechno platil (jídlo , potraviny , opravy , pojistky atd,) Ale já jsem tomu nevěřila tak jsem si nechala udělat výpis z maminky účtu za 3 roky zpět. A tak je vidět kdo co platil . Maminka úplně všechno. Má nárok na nějaké finanční vyrovnání za 3 roky ? Já jsem jediná dědička( jedináček). Od odchodu maminky tam bydlí zadarmo , platí akorát elektriku. A nájemní smlouvu s nájmem mi nechce podepsat. Prepsala jsem na nej auto s tím ze nebude po mě chtít najednou finanční vyrovnání . Ale já ten najem chci za to , co po smrti maminky dělal , obalamutil moje prarodiče a to jak se ke mě chovají je šílený a šel jenom po penězích a ty částky co po mě chtěl byli opravdu hodně vysoké ( 150tisic potom 300 tisíc a potom 600tisic ) . Nevím co mám dělat a k soudu jít nechci a chci aby se vystěhoval z baráku. Děkuji .

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

velmi bych Vám doporučovala obrátit se na advokáta. Z toho co ve Vašem dotazu uvádíte mi vyplývá, že se jedná o poměrně komplikovanou situaci a že komunikace s přítelem maminky je problematická. Advokát Vám lépe poradí, jak konkrétně dále postupovat, aby se přítel z bytu vystěhoval a aby vůči Vám přestal uplatňovat nároky, na které nemá právo. Je možné, že bez soudu to nebude možné. Věřím nicméně, že s pomocí advokáta se vše vyřeší. K Vaší otázce, nárok na finanční vyrovnání za poslední 3 roky přítel nemá. Naopak by bylo možné polemizovat, jestli se přítel neoprávněně neobohatil z majetku maminky. I tuto otázku doporučuji zkonzultovat s advokátem.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843