Přijdu o vdovský důchod nebo jeho část, pokud mi bude přiznán důchod invalidní?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 11. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
pobírám po manželovi vdovský důchod - obnovený po roce. Do starobního důchodu mám ještě 3 roky a v současné době mi hrozí invalidní nebo částečně invalidní důchod. Přijdu o vdovecký důchod nebo jeho část???
Děkuji AK

Anita Králová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obrátila jste se na nás, protože Vám pravděpodobně vznikne nárok na invalidní důchod. Zajímá Vás, zda v takovém případě přijdete o vdovský důchod nebo o jeho část.

Vážená paní Králová,

U nároku na výplatu invalidního důchodu a vdovského důchodu dochází k souběhu dvou důchodů. Oba důchody Vám budou vypláceny. Vyšší důchod se bude vyplácet v plné výši a z druhého důchodu se bude vyplácet jedna polovina jeho procentní části. Základní výměra u druhého, nižšího důchodu se vyplácet nebude.

Předpokládejme, že výše Vašeho invalidního důchodu bude vyšší než výše vdovského důchodu. V takovém případě se Vám bude invalidní důchod vyplácet v plné výši, avšak vdovský důchod se zkrátí jednak o základní výměru (která je pro všechny důchody stejná a nyní činí 3 550 Kč) a zbývající procentní částka tohoto důchodu se umenší ještě o polovinu.

Tyto informace si můžete ověřit na nejbližší okresní správě sociálního zabezpečení, kde Vám mohou předat i více konkrétní informace.

S přáním všeho dobrého,

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz