Příbuzní plánují uložit urnu s dědečkovým popelem pod desku hrobu. Je ze zákona možné nakládat s ostatky dle vlastního uvážení?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Nedávno mi umřel děda. Babička s námi přerušila kontakt. Nyní na hrobě zmizela urna a dělal se hrob nový. Opravoval se. Urna se již nevrátila. Navíc nám bylo řečeno, že si ji sami otevřeli, urnicku s popelem vyndali a velkou urnu vyhodili. Tvrdí nám, že otevřou desku na hrobě a malou urnu vloží tam, ale my máme pochyby, zda se tak stane a jestli to vůbec jde. Dá se nějak zjistit, kde skončil popel? Je vůbec ze zákona možné si jen tak z hrobu vzít kamennou urnu, tu otevřít, rozbít a s popelem naložit dle uvážení? Jsme se sestrami zdrcené a nevíme co s tím. Děda pro nás znamenal hodně a chceme, aby mohl odpočívat v klidu. Děkuji Lucie.

Lucie 85
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Zemřel vám děda a babička s vámi poté přerušila kontakt. Při opravě hrobu vyzvedli příbuzní urnu s popelem. Máte zprávu, že možná z velké nádoby vyndali urničku s popelem a plánují ji uložit do hrobu. Ptáte se, jestli je ze zákona možné nakládat s urnou podle vlastního uvážení a dále zda je nějak možné zjistit, kde popel nakonec bude uložen.

Dobrý den,

zákon říká, že s lidským ostatky nesmí být zacházeno způsobem, který by ohrožoval veřejné zdraví nebo se dotýkal důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění věřejnosti. Zákona také stanoví pravidla pro exhumaci lidských ostatků, tj. jejich vyjmutí z hrobu a jejich přemístění.

Každá exhumace a přemístění ostatků by měla být evidovaná v dokumentaci vedení provozovatelem pohřebiště (hřbitova). Tam by bylo vhodné začít zjišťovat, co se s ostatky stalo, kam byly přemístěny, resp. komu byly vydány.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz