Pracuji a jsem v důchodu, chci pečovat doma o otce. Budu mít nárok na dlouhodobé ošetřovné?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 9. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, pracuji jako zdravotní sestra. Instrumentářka. Můj otec je momentálně v léčebně pro psych. Onemocnění Kosmonosy. Ráda bych využila možnost ,,dlouhodobé ošetřování,, nemocného po propuštění do domácí péče. Tříměsíční. Ale protože již pobírám starobní důchod, nevím jestli tuto pomoc mohu využít. O svoji práci nechci přijít, protože máme ještě syna na studiích. Druhý dotaz..Tím , že otce vezmu domů, bude dán přednost jiným zájemcům do Domova důchodců? Myslím tím z lůžkových zařízení? A třetí dotaz..Vezmou nám otce do domova se zvláštní péčí, když se u něho objevili dekubity? ( V léčebně v Kosmonosích. ) Moc děkuji za odpověď. Helena

Bc.Helena Dušánková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Váš otec je aktuálně hospitalizován v psychiatrické nemocnici, při jeho propuštění si chcete vzít dlouhodobé ošetřovné a starat se o něj doma. Ptáte se, jestli budete mít na dlouhodobé ošetřovné nárok s ohledem na to, že pracujete a zároveň pobíráte starobní důchod. Dále Vás zajímá, jak to bude s pobytovými službami pro otce – jestli dají přednost jiným zájemcům, když si otce vezmete domů, a jestli vezmou otce do domova se zvláštním režimem v případě, že má dekubity.

Dobrý den,

dlouhodobé ošetřovné je dávkou nemocenského pojištění. Pokud tedy máte se zaměstnavatelem uzavřený takový pracovní poměr, který zakládá účast na nemocenském pojištění (např. pracovní smlouvu), máte nárok i na dlouhodobé ošetřovné. Zdali současně pobíráte starobní důchod, nehraje roli. Výše dlouhodobého ošetřovného se bude odvíjet od výše Vašeho výdělku v současném zaměstnání. Přispívat na péči v domácím prostředí může případně otec z příspěvku na péči.

Na otázku, zdali v domově pro seniory dají přednost jiným zájemcům v případě, že si otce vezmete nyní domů, Vám nedovedu odpovědět. Nejpřesnější informace Vám sdělí přímo v konkrétním domově.

Co se týče dekubitů, tak domovy se zvláštním režimem mají většinou i zdravotní ošetřovatelský personál, který léčbu dekubitů může zajistit. Pokud by tomu tak ve vybraném pobytovém zařízení nebylo, je možné převazy zajistit docházením zdravotních sester z tzv. agentury domácí péče. Agenturu domácí péče může otci předepsat ošetřující lékař při propuštění z nemocnice na 14 dní, dále ji předepisuje praktický lékař. Služby agentury domácí péče jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Snad jste našla odpovědi na Vaše otázky, pokud byste svou situaci potřebovala probrat podrobněji, neváhejte se obrátit na některou z poraden pro pečující. Ohledně dlouhodobého ošetřovného podrobnější informace poskytne Česká správa sociálního zabezpečení.

S pozdravem

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz