Pobírám vdovský důchod, díky studiu mé dcery. Dcera se nyní vdala, budu mít stále nárok na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 10. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, Jsem 55 létá pracující vdova která pobírá vdovský důchod. Moje 25 letá dcera studuje VŠ a pobírá sirotčí důchod. Dcera se odstěhovala a provdala ale nadále studuje. Zajímalo by mě zda mam nárok nadále pobírat vdovský důchod i přesto že se dcera provdala? Děkuji

Petrášová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že je Vám 55 let a pobíráte vdovský důchod. Vaše dcera má 25 let a studuje. Dcera se nyní vdala a odstěhovala. Ptáte se, jestli kvůli tomu neztratíte nárok na vdovský důchod.

Dobrý den,

Váš dotaz se týká splnění podmínky pro pobírání pozůstalostních důchodů z důvodu péče o nezaopatřené (studující) dítě. Pokud Vaše dcera studium nepřeruší, má nárok na sirotčí a Vy na vdovský důchod maximálně do 26 let věku. To, že se dcera vdá a od Vás odstěhuje, nemá na pobírání pozůstalostních důchodů vliv.

Ohledně pozdějšího nároku na obnovení vdovského důchod z důvodu splnění některé z dalších podmínek, si můžete podrobně přečíst na našem portálu umirani.cz.
Doporučila bych Vám zavolat si na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde Vám po nahlášení rodného čísla, sdělí přesné informace.

S pozdravem

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz