Po úmrtí manželky v únoru 2011 jsem rok pobíral vdovecký důchod. Vznikne mi nyní nárok na jeho obnovu?

Odpověď na dotaz ze dne 12. října 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, manželka datum nar. 3.1.1959, vychovala 4 děti, zemřela 6.2.20011. Vdovecky důchod jsem pobiral 1 rok. Chci se zeptat, zda mě vznikne nárok na obnovu vdoveckeho důchodu.Jsem nar. 13.10. 1956. Děkuju za odpověď.
František
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda Vám vznikne nárok na obnovení vdoveckého důchodu.

Vážený pane Františku,

zaslal jste nám informace o tom, kdy Vaše manželka zemřela, Vaše datum narození a že jste pobíral vdovecký důchod 1 rok. Považuji za důležité zmínit, že pro kompletní posouzení Vašeho nároku mohou být důležité i další informace, které od Vás nemáme.

Vaši situaci jsem konzultovala s pracovnicí České správy sociálního zabezpečení a vypadá to, že ve Vašem případě je pro obnovení nároku na vdovecký důchod nutné splnit některou ze zákonných podmínek do 5 let od zániku nároku na vdovecký důchod tedy do února roku 2017 (dle § 50 Zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb.).
Jednou z podmínek, které jste našel v odkaze výše, je dosažení důchodového věku (nebo věku o 4 roky nižšího) v této lhůtě. Podle § 32 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. jste tohoto důchodového věku dosáhl ve Vašich 59 letech v roce 2015.
O obnovení vdoveckého důchodu můžete tedy zažádat zpětně (nejpozději však do 5 lety od posledního zániku nároku) a měl by Vám být i zpětně vyplacen za poslední tři roky.
Doporučuji však, abyste se obrátil na Call Centrum České správy sociálního zabezpečení, kde se po sdělení Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně a kde si můžete tyto informace pro jistotu potvrdit.

Následně můžete zažádat o obnovení Vašeho vdovského důchodu na nejbližší Okresní správě sociálního zabezpečení.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová