Po smrti otce jsem pobírala 3 roky sirotčí důchod do svých 16 let, pak jsem ho zrušila. Mohu žádat o zpětnou výplatu důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 20. listopadu 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den prosím vás mám dotaz , ve 13letech mi zemřel otec. Pobírala jsem sirotčí důchod do 16 let Tzv. né já ale moje matka. Protože mi nebylo 18. Od 16ti. let jsem s matkou nebydlela. Ale sirotčí mi bylo započítáváno musela jsem ho zrušit. Mám nárok vyžádat zpětně sirotčí když ho od 16ti let neberu ? Teď mi je 20 Děkuji.
Jiřina
Píšete, že Vám ve 13 letech zemřel otec, a byl Vám přiznán sirotčí důchod, který za Vás pobírala Vaše matka. Když Vám bylo 16, přestala jste s matkou bydlet. Píšete, že jste sirotčí důchod musela zrušit. Ptáte se, zda máte nárok na to žádat o něj zpětně.

Dobrý den, slečno Jiřino,

nevím, co přesně myslíte tím, že jste sirotčí důchod musela zrušit. U sirotčího důchodu záleží na tom, zda splňujete podmínky pro jeho přiznání. Nárok mezi 15 a 18 lety máte, pokud studujete nebo pokud jste v evidenci úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání, případně pokud jste v dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu, který Vám neumožňuje studovat a pracovat. Pokud nestudujete a pracujete, nárok na sirotčí důchod nemáte. Po dosažení zletilosti nárok máte, pokud studujete, registrace na úřadu práce se nepočítá. Důležité tedy je, zda jste v těch letech splňovala podmínky pro splnění nároku.

Pokud jste podmínky splňovala a důchod jste v té době nepobírala ani Vy, ani Vaše matka místo Vás, můžete si podat žádost, je možné získat výplatu až 5 let zpětně. Bude třeba doložit potvrzení, že jste v době, za kterou budete žádat, studovala nebo byla v evidenci úřadu práce.

Doporučila bych Vám jako první krok zavolat na ČSSZ, která má sirotčí důchody na starosti. V rozhovoru se můžete po zadání svého rodného čísla bavit zcela konkrétně a doptat se na vše, co budete potřebovat.

S přáním všeho dobrého

Barbora Váchová