Po smrti maminky bych potřebovala oporu dcery, nemám chuť do života. Jak zpracovat její odmítání?

Dobrý den , před měsícem mi umřela maminka 89 let. Pečovala jsem o ni 10 let na posteli, byla slepá . Maminka si mě adoptovala z kojeneckého ústavu , byla jsem na ni psychicky závislá . Je mi 65 let , mám dceru , která mě nenávidí , ani na ulici mě nepozdraví ale neřekne ani mým vnukům proč . Dokonce mi jednou řekla , že kdybych byla slušná , tak nechám byt vnukům a jdu dobrovolně do domova důchodců .Já jsem ji byt už koupila , když čekala narození syna .má tři děti , každé s jiným mužem což by nevadilo , ale aniž by mě poznali , již první den se chovali ke mě drze . Dceru jsem porodila v sestnácti a byla s ní sama . Měla mě ráda ,ale v pubertě se to změnilo . Začala ve mě vidět konkurenci , i když jsem ji nezadala příčinu .Od narození bojuji s depresemi , tím že se snažím být aktivní , dcera je pohodlnější typ . Třetího partnera si vzala , nepozvala mě na svatbu , neřekla že je těhotná . V životě jsem se natrápila tím , jak se ke mě chovala , cukr a bič , ale biče bylo víc .Na ulici mě nepozdraví , vnuci mě mají rádi , ale před mámou nesmí o mě říci nic hezkého . Mou vnučku jsem nikdy neviděla , je jí pět let . Nevyvíjím nátlak , je to rozhodnutí mé dcery . Po smrti maminky , která dávala dceři celý život půl důchodu a ona ani nepřišla na její pohřeb, už nemám chuť do života . Byty máme o ulici od sebe , moc bych potřebovala lásku mé dcery , nebo aspoň vztah bez její nenávisti . Vždy jsem ji ve všem pomáhala , nikdy jsem ji do ničeho nemluvila , jen jsem ji jednou řekla , že si vybírá pořád stejný sebestředný chlapy , ten druhý jii bil. Jednou se vyspala s mým přítelem a já jsem ji to hned odpustila . Bolelo mě ale s jakou radostí mi to řekla .Také ji těšilo dělat na mě podrazy , například mě někam pozvat a pak se neozvat a nebrat telefony .Já jsem se tolik natrápila a stejně ji mám ráda , žila jsem jen pro ni .. Po dětech mi vzkázala , že mě taky nepůjde na pohřeb a ani urnu mi nevyzvedne. Můj starší vnuk 25 má schizofrenii , a chce se ho zbavit , vyhodila ho na ubytovnu i když není vůbec agresivní a řekla mu že je to kvůli mě , protože jako bába žiju sama a nevzala jsem ho k sobě bydlet , což je má povinnost . Od té doby prý mi nijak neřekne , než bába zkurvená . Děti které nechce by mi dala .Ale já už potřebuji klid .Cítím se slabá , trápím se , hubnu , jak se mi stýská po mé milované mamince . Zemřela mi v náruči a mám to stále před sebou.Jedna známá mi řekla , že jsem si myslela , že jsem pro dceru její slunce , ale ona zatím měla pocit , že stojí v mém stínu . Když se utrápím , tak stín zmizí a bude jí dobře . Jsem nešťastná , pořád ji vidím , jak byla malá a já ji držela za ruku , chodila s ní na pískoviště , a je mi hodně zle ze stesku . Jak mám zpracovat , že mě dcera odmítá? Nejde mi to. Antidepresíva nechci , má biologická matka je jedla a spáchala sebevraždu . Můj biologický bratr také a má biologická babička je také jedla a spáchala sebevraždu. Mám k nim neskutečný odpor. Děkuji za odpověď , Helena

Shrnutí dotazu

Dobrý den , před měsícem mi umřela maminka 89 let. Pečovala jsem o ni 10 let na posteli, byla slepá . Maminka si mě adoptovala z kojeneckého ústavu , byla jsem na ni psychicky závislá . Je mi 65 let , mám dceru , která mě nenávidí , ani na ulici mě nepozdraví ale neřekne ani mým vnukům proč . Dokonce mi jednou řekla , že kdybych byla slušná , tak nechám byt vnukům a jdu dobrovolně do domova důchodců .Já jsem ji byt už koupila , když čekala narození syna .má tři děti , každé s jiným mužem což by nevadilo , ale aniž by mě poznali , již první den se chovali ke mě drze . Dceru jsem porodila v sestnácti a byla s ní sama . Měla mě ráda ,ale v pubertě se to změnilo . Začala ve mě vidět konkurenci , i když jsem ji nezadala příčinu .Od narození bojuji s depresemi , tím že se snažím být aktivní , dcera je pohodlnější typ . Třetího partnera si vzala , nepozvala mě na svatbu , neřekla že je těhotná . V životě jsem se natrápila tím , jak se ke mě chovala , cukr a bič , ale biče bylo víc .Na ulici mě nepozdraví , vnuci mě mají rádi , ale před mámou nesmí o mě říci nic hezkého . Mou vnučku jsem nikdy neviděla , je jí pět let . Nevyvíjím nátlak , je to rozhodnutí mé dcery . Po smrti maminky , která dávala dceři celý život půl důchodu a ona ani nepřišla na její pohřeb, už nemám chuť do života . Byty máme o ulici od sebe , moc bych potřebovala lásku mé dcery , nebo aspoň vztah bez její nenávisti . Vždy jsem ji ve všem pomáhala , nikdy jsem ji do ničeho nemluvila , jen jsem ji jednou řekla , že si vybírá pořád stejný sebestředný chlapy , ten druhý jii bil. Jednou se vyspala s mým přítelem a já jsem ji to hned odpustila . Bolelo mě ale s jakou radostí mi to řekla .Také ji těšilo dělat na mě podrazy , například mě někam pozvat a pak se neozvat a nebrat telefony .Já jsem se tolik natrápila a stejně ji mám ráda , žila jsem jen pro ni .. Po dětech mi vzkázala , že mě taky nepůjde na pohřeb a ani urnu mi nevyzvedne. Můj starší vnuk 25 má schizofrenii , a chce se ho zbavit , vyhodila ho na ubytovnu i když není vůbec agresivní a řekla mu že je to kvůli mě , protože jako bába žiju sama a nevzala jsem ho k sobě bydlet , což je má povinnost . Od té doby prý mi nijak neřekne , než bába zkurvená . Děti které nechce by mi dala .Ale já už potřebuji klid .Cítím se slabá , trápím se , hubnu , jak se mi stýská po mé milované mamince . Zemřela mi v náruči a mám to stále před sebou.Jedna známá mi řekla , že jsem si myslela , že jsem pro dceru její slunce , ale ona zatím měla pocit , že stojí v mém stínu . Když se utrápím , tak stín zmizí a bude jí dobře . Jsem nešťastná , pořád ji vidím , jak byla malá a já ji držela za ruku , chodila s ní na pískoviště , a je mi hodně zle ze stesku . Jak mám zpracovat , že mě dcera odmítá? Nejde mi to. Antidepresíva nechci , má biologická matka je jedla a spáchala sebevraždu . Můj biologický bratr také a má biologická babička je také jedla a spáchala sebevraždu. Mám k nim neskutečný odpor. Děkuji za odpověď , Helena

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

v době, kdy truchlíte po mamince, která pro Vás byla velmi důležitá, na Vás ještě dolehla tíha nedobrého vztahu s dcerou. Chápu, že se cítíte slabá a potřebujete klid. V době zpracovávání ztráty je zcela na místě a Váš stesk a osamocení určitě vyžaduje klidné prostředí. V takové době se stává, že neshody s dalšími blízkými bolí ještě víc, lidé potřebují podporu a útěchu a nikoliv výčitky nebo nenávist.

Neumím Vám poradit přímo, jak zpracovat, že Vás dcera odmítá. Myslím, že je na místě uvědomit si, že je to další těžká a náročná ztráta, přišla jste fyzicky o maminku, která Vás podporovala a Vy ji, a pak o dceru, která je sice naživu, ale nechce nebo nedokáže s Vámi budovat a udržovat láskyplný vztah. Představuji si, že oboje moc bolí. Dopřát si vytoužený klid a odpočinek, milé prostředí nebo dobré kontakty s lidmi by mohlo být užitečné. Píšete, trochu v náznaku, že byste mohla život ukončit, abyste dceři nepřekážela. Chápu, že můžete cítit bolest a nemít chuť žít dál a zároveň si nemyslím, že máte pro svou dceru něco takového dělat. Možná není pravda, že byste jí tím ulevila, a ona se bude s vaším vztahem také vyrovnávat, ať uděláte cokoliv a také si nemyslím, že máte pro svoji dceru ještě cokoliv dělat. Ani jako úlevu ani jako trest. Napadá mě, že byste se o sebe mohla starat tak dobře, jako jste se starala o maminku a ona o Vás. Je možné, že lásku a vděk své dcery nezískáte, ale můžete prožít další roky svého života klidnějším způsobem, jako jste to dopřála své mamince.

Kdybyste potřebovala o svém prožívání více mluvit nebo Vás někdy tíha situace příliš zmáhala a chtěla ji sdílet, doporučuji Vám obrátit se na některou z linek důvěry pro dospělé, kde pro Vás může kdykoliv někdo být a nést s Vámi obtížnost období, kterým nyní procházíte. I když tu už není Vaše maminka a s dcerou nemůžete sdílet, můžete najít jiné lidi, kteří Vás mohou podpořit a být s Vámi, když je Vám zle.

Zuzana Vondřichová

Provoz poradny je financován z grantů a darů

Od roku 2005 jsme odpověděli na více než 5 250 dotazů. Pomáhejte s námi.

Rozvoj a redesign portálu Umírání.cz proběhl za podpory Nadačního fondu UNIQA v Nadaci Pontis

  • Nadační fond Uniqa
  • Nadácia Pontis
Newsletter

Odebírejte novinky z organizace Cesta domů

Odebíráním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Cesta domů je nezisková organizace, která od roku 2001 poskytuje v nepřetržitém provozu odbornou multidisciplinární péči lidem na konci života.

© Cesta domů, 2026. Obsah webu je chráněn autorským právem. Bez předchozího souhlasu není možné texty, fotografie ani další obsah dále šířit či komerčně využívat.

Cesta domů, z.ú.,
Heleny Kočvarové 1,
140 00 Praha 4
  • IČO: 265 28 843
  • DIČ: CZ 26528843