Po smrti blízkých, o které jsem se starala, mě bratr obviňuje z nedobré péče. Jak tomu čelit?

Odpověď na dotaz ze dne 7. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, starala jsem se o nemocného Tatínka zemřel v roce 2012 pak následná péče o Maminku se Stařeckou Demencí zemřela 2021 Od Miminka o mého o deset let mlad čího Bratra který zemřel po Kovidu následkem Plicní akutní Embolie v den kdy měl byt propuštěn do domácí péče mé péče. Tenkrát nás mně i bratra odvezli s Těžkým Kovidem do nemocnice. Já těžký kovid kdy jsem ležela na Jipu měsíc a půl a přežila takřka bez následků. Každý den sem se ptala doktorů ptala jak to s Pavlem vypadá. Tak už to je dost dlouhá doba a mě se vrací slova jeho dobrého kamaráda že za jeho Smrt můžu já já ho nakazila Kovidem to mi řekl i starší Batr krom toho mi dává za vinu i smrt obou rodičů že sem se o ně špatně starala. Pavel zemřel o o sum měsíců po Mamce ale u Pavla to je jiné jak děsivé je to že sním mluvíte po telefonu v den jeho Smrti smějete se spolu a těší tese že přijede domů já pro něj měla vše připraveno mně pustili 10 ledna a ptali jestli budu schopná se o něj postarat já řekla že ano a on 26 ledna 2022 zemře. Myslela jsem že sem s tím už nějak smířená umocněná mojí Vírou že on je V nebi s Ježíšem že je doma. On byl hodný člověk i když vyžadoval mojí péčí měl lehkou mentální retardaci tak měl pro mě slova útěchy sice jsme se hádali že on doma neuklízí a jen hraje počítačové hry. Pro mě to bylo těžké se starat O Mamku a jen tohle překonáte tak tohle nevím jestli je normální že se to ještě vrací tak často na něj nevzpomínám spíš tak z ničeho nic se mi objeví tis ho zabila ti zato můžeš a že je to nefér že on zemřel tak náhle z minuti na minutu když já chtěla zemřít bila jsem připravená. A pak čelit řečem držte se od ní dál kolem ní často umírají lidi a že můžu za jejich smrt že všechno špatný je moje vina můj nejstarší bratr je Alkoholik a pokaždé mi připomene že sem flákač že sem se po Kovidu kdy sem sama málem zemřela se dlouho ještě léčila a vzalo mi to hodně sil. Kdy tohle utrpení skončí proč mě trápí a ubližují mí když já dělala co sem mohla aby rodiče zemřeli v klidu doma starala se o všechny jejich potřeby i když už byli ležící. Nechápu co je na mě špatně proč mi ubližují.Jitka.

Jitka.

Stara jste se dlouhodobě před úmrtím o tatínka a později o maminku. Věnovala jste se také bratrovi s lehkým mentálním postižením, který zemřel na covid. Jeho úmrtí Vás velmi zasáhlo. Jeho kamarád Vás obvinil, že jste ho nakazila. Váš starší bratr Vás viní i ze smrti rodičů, o které jste se podle něho starala špatně. Píšete, že jste při péči dělala vše, co bylo ve Vašich silách. Obviněním nerozumíte, ubližují Vám a velmi vás to trápí.

Dobrý den, Jitko,

potkala Vás tři úmrtí nejbližších lidí, což je velká ztráta. Chápu, že je těžké se s tím vyrovnat. Je srozumitelné, že Vás to vyčerpalo, obzvlášť, když jste sama ještě prošla dlouhým a vážným covidem ve stejné době, kdy zemřel nečekaně mladší bratr, který Vám byl blízký. I samotná péče o maminku se stařeckou demencí a předtím o tatínka Vás asi stála dost sil. Další komplikací je, že Vás starší bratr obviňuje, to je hodně nepříjemné a nespravedlivé. Nevím, jak jste se starala o rodiče, ale pokud měli závažná onemocnění, je spíš na místě ocenit Vaši péči. Je škoda, že to Váš bratr nedělá.

Náhlé úmrtí mladšího bratra Pavla je také opravdu smutné a chápu, že i těžko přijatelné. Oba jste měli covid a tato nemoc přinesla smrt mnoha lidem. U spousty z nich to bylo podobné jako u Vašeho bratra, zemřeli náhle, a pro jejich blízké to bylo obtížné zpracovat a pochopit. Někdy lidé nesmyslně obviňují někoho, kdo měl nákazu jako první. To, že většina z nás měla nakažlivou nemoc, která se rychle šířila, není žádný zlý úmysl nebo provinění. A nikdo z nás nemohl ovlivnit, jak bude nemoc u nás nebo u někoho blízkého probíhat.

Je možné, že Váš starší bratr neocení Vaše jednání a nemá pro Vás pochopení. Je možné, že se to ani nezlepší. To ovšem neznamená, že jste něco udělala špatně. Možná se k Vám bratr chová nespravedlivě a prostě nemá pravdu. Bohužel, někdy jsou lidé v rámci svých bolestí, osobnostního nastavení nebo životního stylu (třeba u alkoholismu) krutí a nepodpůrní. Hledají viníky tam, kde nejsou, a způsobují tak další trápení v už tak náročné situaci. Je to moc nepříjemné. Nicméně, Vy sama asi víte, kolik jste toho udělala a hodnocení bratra nemusí být pravdivé a nemusíte se na sebe dívat jeho očima. Čekají Vás tak dva náročné úkoly: projít obdobím ztráty blízkých členů rodiny a zvládnout i nespravedlnost bratra. Chci Vás podpořit v tom, že není nutné se obhajovat a hledat pochopení u člověka, který Vás osočuje a obviňuje. Vím, že je to obtížné, ale pokud nepřijmete bratrova obvinění, možná se Vám bude i lépe zvládat smrt rodičů a Pavla. Udělala jste, co jste zvládla a mohla, chtěla jste se postarat i o mladšího bratra a to je opravdu hodně. Není důležité, jestli to ocení někdo další, je důležité, že se to stalo.

Doporučila bych Vám, pokud je to možné, víc se orientovat na lidi kolem Vás, kteří chápou, jak Vám je a co jste všechno prošla, i když to nemusí být Vaši nejbližší příbuzní. Tvrzení, se kterými nesouhlasíte, nemusíte přijmout a dokonce ani poslouchat. Také si myslím, že by bylo vhodné, kdyby se Vám podařilo být k sobě sama laskavá a dobře se o sebe starat. Máte za sebou náročné období a vyčerpání může snižovat Vaši toleranci a zvládání dalších těžkostí jako jsou třeba obvinění Vašeho bratra. Hodně jste se starala a teď je na místě mít péči také o Vás, abyste zase nabrala síly a našla způsob jak si nenechat ubližovat.

Přeji Vám hodně sil

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz