Po polytraumatu trpím i přes léky nesnesitelnými bolestmi, jsem často hospitalizován, šance na uzdravení není. Co je potřeba pro eutanazii ve Švýcarsku?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den chtěl bych se zeptat trpím po polytraumatu nesnesitlnymi bolestmy beru fentanyl přes 150 mikrogramů na hodinu do toho zesiluje účinky neurontin, i tak mám šíleně bolesti nemohu spat nic ďelat každou chvíli končím v nemocnici není už možnost žádné léčby nebo šance na uzdravení, tak bych se chtěl zeptat co je potřeba na eutanazii ve Švýcarsku děkuji pešata

Pavel

Píšete o svých bolestech po polytraumatu, které netlumí ani zesílené léky, nemůžete spát a každou chvíli končíte v nemocnici. Není možnost žádné léčby nebo uzdravení. Ptáte se, co je potřeba pro eutanazii ve Švýcarsku. Odpověď poptáváte od právníka, ale vzhledem k tomu, že v dotazu chybí konkrétní právní problém, na který by právník mohl reagovat, odpovídám za redakci internetové poradny.

Dobrý den, pane Pešato,

je mi líto, že čelíte takové bolesti, kterou netiší žádné léky a Váš život je tím pravděpodobně tak omezen, že nemůžete nic dělat. Mohu si jen představovat, jak je obtížné být často hospitalizován a nemít před sebou vidinu na léčbu a následné uzdravení. Mohu pochopit, že v takových chvílích si můžete přát, aby bolest navždy ustala.

Ptáte se, co je potřeba zajistit pro eutanazii ve Švýcarsku. Pravděpodobně víte, že v České republice eutanazie není legální. Obracíte se na internetovou poradnu na portále www.umirani.cz, který spravuje organizace Cesta domů. Považuji za důležité zmínit, že jako organizace poskytující specializovanou mobilní paliativní péči vždy stojíme na straně života a zastáváme principy a myšlenky paliativní a hospicové péče o zachování důstojnosti umírajících. Informace, které poptáváte, tedy nemáme ani nám nejsou dostupné. Nemůžeme Vám pomoci v zajištění eutanázie a k tomu potřebných kroků. Cesta domů vydala v souvislosti s připravovaným návrhem zákona o eutanázii vyjádření, a připojila se tak k vyjádření ČSPM.

Uvědomuji si, že v odpovědi nejspíš nenacházíte to, na co jste se ptal. Přemýšlím nad tím, co všechno Vás může vést k myšlenkám na eutanazii. Mohu si pouze představovat, jaký je život s neutišitelnou bolestí, která Vás provází každou chvílí Vašeho života. Napadá mě, že možná nemusí být cílem ukončit život, ale může to být přání, aby ustaly bolesti. Nevím, jaká je specializace vašich ošetřujících lékařů. Možná nevíte, že existují ambulance pro léčbu bolesti.

Možná jsou Vám tyto možnosti známy, a proto hledáte úlevu touto cestou. Přeji Vám naději. Naději v úlevu nebo cokoliv si přejete.

S úctou

Eliška Hronešová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Eliška Hronešová

Mgr. Eliška Hronešová

poradenská pracovnice, redaktorka internetové poradny, zaštiťuje perinatální poradenství

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz