Pečuji o přítele v posledním stádiu rakoviny slinivky, nejí, je unavený. Má před sebou spíše dny?

Odpověď na dotaz ze dne 9. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Pečuji o přítele, který má rakovinu slinivky poslední stadium. Léčba není možná. Přítel chátrá den po dni. Nic nejí jen pije. Ještě chodí ale velice špatně a je velmi unavený. Mám počítat spíše dny?
Plackova
Váš přítel má pokročilý nádor slinivky, jeho zdravotní stav se zhoršuje, nejí, je schopen pohybu po bytě a vy se ptáte na časovou prognózu.

Dobrý den,

odpověď na takovou otázku je důležitá z celé řady důvodů, je ale potřeba vědět, že se často pleteme na obě strany. Čím je pacient blíže úmrtí, tím snáze lze takový odhad učinit. Zcela obecně pacienti v podobném stavu před sebou mohou mít 2 – 4 týdny života. Příjem jídla, únava a schopnost pohybu bývají právě ty známky, ze kterých usuzujeme na pokročilost stavu. Pokud byste potřebovala podrobnější informace o tom, co můžete očekávat s blížícím se úmrtím, najdete je na tomto webu.

Položit takovou otázku jistě není jednoduché, stejně jako není jednoduché přijmout odpověď. Pokud byste potřebovali poradit s léčbou příznaků, psychologickou nebo sociální podporu, obraťte se na nejbližší ambulanci paliativní péče nebo na lůžkový či domácí hospic.

MUDr. Irena Závadová