Pečuji o otce ve III. stupni invalidity, nyní už potřebuje více mé péče. Jak to mohu řešit v práci?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 8. 2018 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
prosím o radu, pečuji o otce ( III.st. inval.) již řadu let; v posledních cca 3 letech jsem začala znovu pracovat a péči skloubila s prací a pomocnou ruku za úplatu (pečovatelka) jsem si na dobu mé nepřítomnosti také zařídila.
Nyní se však otec delší dobu potýká s onemocněním typu zánětů HCD a vyžaduje více mou péči. Jak mám toto řešit v práci. Musím si vzít neplacené volno, abych s ním mohla zůstat doma? Otci je 81let.
Děkuji za odpověď :-)
Petra, Liberec

Petra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Staráte se o otce, kombinovala jste péči o něj se zaměstnáním. Teď otec potřebuje více péče a Vy byste proto s ním ráda zůstala doma. Ptáte se, jestli si vzít neplacené volno nebo jestli jsou jiné možnosti, jak se uvolnit z práce.

Dobrý den, Petro,

krátkodobým řešením takové situace může být čerpání ošetřovného. Na něj má nárok zaměstnanec, který potřebuje pečovat o svého blízkého, se kterým sdílí společnou domácnost. Podpůrčí doba trvá nejdéle 9 kalendářních dní.

Novou možností je tzv. dlouhodobé ošetřovné, což je finanční podpora určená pro pečující, kteří zůstanou až 90 dní doma se svým blízkým a starají se o něj. Podmínkou ale je, že nemocný musí být nejméně 7 dní hospitalizován a při propuštění lékař potvrdí, že nemocný potřebuje celodenní péči po dobu nejméně 30 dní.

Píšete, že tatínek má III. stupeň invalidity. Nevím, jestli zároveň pobírá příspěvek na péči. Pokud ano, ve II. stupni a vyšším, je možné vykázat péči o osobu blízkou s přiznaným stupněm jako tzv. náhradní dobu pojištění, která se započítává do odpracovaných let potřebných pro přiznání starobního důchodu. Pečující osoba, pokud není zaměstnána, má také hrazeno zdravotní pojištění.

Další možností je zkusit se zaměstnavatelem domluvit na možnosti částečné práce z domova, pokud to charakter vykonávané práce umožňuje.

Držím Vám palce, ať pro sebe najdete nějakou vyhovující možnost.

S pozdravem

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz