Pečuji o manžela doma s pomocí hospice. Jak je to během hospitalizace s dlouhodobým ošetřovným?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 12. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, u manžela nastala doba paliativní péče (operace karcinomu tlustého střeva, stomie, metastázy na játrech). V práci jsem si vyřídila volno na dlouhodobé ošetřovné a současně k nám dojíždí mobilní hospic. Jsem s manželem doma a pečují o něj, běžně se mohl pohybovat, ale nedávno doma upadl a teď má problém se zády a nohou, má problém se posadit a opět položit, nemůže vstát. Má stomii, kterou ošetřujeme z lůžka a stejně tak vykonává močení do nádoby, protože nemůže odejít na WC. Pokud jej nechám odvézt do nemocnice na rentgen, zda se mu po pádu nestalo něco závažného se zády nebo končetinou, a nechají si jej tam pár dní třeba na další vyšetření, znamená to, že o něj vlastně již nepečuji, ale je ve zdravotním zařízení. Koncem měsíce jdu k manželově praktické lékařce si potvrdit tiskopis o trvání potřeby dlouhodobé péče, kde budu muset uvést hospitalizaci v konkrétních dnech. A já se ptám, zda musím, v době kdy je manžel hospitalizován, nastoupit do práce a až bude z nemocnice doma, tak mohu v dlouhodobé péči nadále pokračovat? Nebo do práce nastoupit nemusím a budu doma čekat, až se vrátí a za dny hospitalizace mi jen nebude proplaceno ošetřovné? A znamená to, že se o dny hospitalizace prodlouží maximální doba ošetřovného (90 dní)? Momentálně jsem s manželem doma druhý měsíc (60 dní) a budu všech 90 dní. Moc děkuji za Vaši odpověď. Jarmila

Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Pečujete doma s pomocí mobilního hospice o manžela s pokročilým onkologickým onemocněním, máte dlouhodobé ošetřovné. Po pádu má manžel problémy se zády a nohou. Ptáte se nás, jak by to bylo s dlouhodobým ošetřovným v případě krátkodobé hospitalizace za účelem vyšetření následků pádu. Zajímá Vás, jestli v době hospitalizace musíte do práce či budete doma bez nároku na proplacení dnů hospitalizace a jestli se o dny hospitalizace prodlouží podpůrčí doba 90 dnů.

Vážená paní Jarmilo,

velice si vážím toho, že o manžela pečujete doma a že jste našla podporu pro domácí péči v dlouhodobém ošetřovném a v mobilním hospici.

V případě, že by manžel byl krátkodobě hospitalizován, tak do práce nemusíte, ale můžete. Dny hospitalizace manžela Vám totiž nebudou v rámci dlouhodobého ošetřovného zaplaceny. Lékař, který bude na konci měsíce vyplňovat lístek na peníze, do něj termín hospitalizace uvede.

Co se týče podpůrčí doby 90 dnů, tak ta trvá ode dne, kdy potřeba dlouhodobé péče započala. O délku případných dalších hospitalizací se neprodlužuje.

Pokud jste tak již neučinili, tak je rovněž možné zvážit podání žádosti o příspěvek na péči.

Pro další informace o dlouhodobém ošetřovném se lze obrátit na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení nebo na Klientské centrum ústředí České správy sociálního zabezpečení.

Držím palce, aby vše proběhlo tak, jak potřebujete.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz