Pečuji o maminku, má příspěvek na péči. Jak to je s počítáním doby péče na důchod v případě hospitalizace?

Odpověď na dotaz ze dne 21. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den! Žiju s maminkou v jedné domácnosti,starám se o ni,protože má Alzhaimrovou chorobu v 2 stupni postižení! Z tohoto důvodu jsem zanechal práci a maminka bere příspěvek na péči! Počítá se mi doba pečování o maminku na důchod,i když třeba bude maminka 2 měsíce hospitalizována? Děkuji za odpověď!
Aleš Chlebek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážený pane Chlebku,

obracíte se na nás s důležitým dotazem, zda Vám bude započítaná náhradní doba pro důchodové účely v době, kdy bude maminka (o kterou celodenně pečujete a je příjemcem druhého stupně příspěvku na péči) delší dobu hospitalizovaná. Je dobře, že si tyto záležitosti hlídáte.
Pokud bude maminka hospitalizovaná nebo využije jiné zdravotnické zařízení po dobu delší než kalendářní měsíc, tak v této době Vám sociální a zdravotní pojištění státem uhrazeno nebude.
Pokud nepracujete, můžete se v době maminčiny hospitalizace nahlásit na úřad práce, pak by za Vás sociální a zdravotní (opět nikoli nemocenské) pojištění bylo v této době uhrazeno. Při přihlášení na úřadu práce je však potřeba počítat s tím, že musíte plnit své povinnosti uchazeče o zaměstnání.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová