Pečuji o děti závislé na péči, otec nepobíral pro nehrazené pojištění invalidní důchod. Mají nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 18. září 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer chtěla bych se zeptat zda máj narok děti po odci sirodci důchod byl invalidní měl amputovane obě nohy a byl slepí byl v invalidním důchodu ale důchod ve 3 stupny nepobyral neboť mu chybělo důchodové pojištění. Pečují o obě děti kereji Maj stupeň závislosti 2 a 3. Jsem samozivitelka. Děkuji za odpověď s pozdravem..Hankova
Marie Hankova
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda mají Vaše děti nárok na sirotčí důchod, když jejich otec měl přiznán invalidní důchod, ale nepobíral ho, protože nesplnil potřebnou dobu pojištění.

Dobrý den, paní Hanková,

takto obecně nelze odpovědět, bylo by třeba detailněji zjistit, jakou dobu pojištění zemřelý splnil. Dobrá zpráva je, že v letošním roce došlo ke zmírnění podmínek pro přiznání sirotčích důchodů, nově stačí, když zemřelý rodič starší 28 let odpracuje v v období 10 let před úmrtím alespoň rok nebo když rodič starší 38 let odpracuje v posledních 20 letech před úmrtím alespoň 2 roky. Pokud tedy otec dětí alespoň krátce pracoval, pravděpodobně děti nárok mít budou. V každém případě je dobré obrátit se na ČSSZ prostřednictvím call centra a probrat situaci Vašich dětí zcela konkrétně.

Kromě podmínek na straně zemřelého se posuzuje i to, zda osiřelé děti splňují na přiznání sirotčího důchodu, tedy zda splňují definici tzv. nezaopatřeného dítěte. I to lze probrat s ČSSZ. V každém případě máte právo podat za děti žádost (pokud by byly zletilé, podají si žádost samy) a počkat na rozhodnutí ČSSZ.

Píšete, že jste samoživitelka a obě děti mají nějaký stupeň závislosti. Umím si představit, že za takových okolností se můžete ocitnout v tíživé finanční situaci. Kdyby to tak bylo, můžete se obrátit na pobočku úřadu práce podle místa Vašeho bydliště podle místa Vašeho bydliště nebo využít jejich call centrum a probrat, zda máte nárok na některou z dávek sociální podpory nebo pomoc v hmotné nouzi.

Držím Vám palce.

Barbora Váchová