Pečuji o dědečka, jehož stav se velmi zhoršil. Dostanu příspěvek na péči v měsíci, kdy dědeček zemře?

Odpověď na dotaz ze dne 1. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pečuji o svého dědečka, ale jeho stav se ted rapidně zhoršil. Lékaři říkají, že pravděpodobně nepřežije dnešní den. Nečekala jsem to a jsem z toho celkem otřesená. Pobírala jsem příspěvek na péči, avšak teď nevím jak to bude. Chci se tedy zeptat, pokud se stane to nejhorší a dědeček zemře, asi už příspěvek za tento měsíc žádný nedostanu.
Lenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Lenko,

píšete, že zdravotní stav Vašeho dědečka se rapidně zhoršil, to je mi líto a nedivím se, že se cítíte otřesená. Na nás se obracíte s dotazem, jak to bude s nárokem na příspěvek na péči, pokud by Váš dědeček zemřel. V případě, kdy v započatém měsíci o dědečka pečujete v domácím prostředí, nárok na příspěvek na péči zůstává v plné výši za celý měsíc prosinec i v případě dědečkova úmrtí. Jinak by tomu bylo, pokud by byl hospitalizovaný po celý kalendářní měsíc.

V případě úmrtí je potřeba nahlásit tuto skutečnost na úřad práce do osmi dnů a domluvit se na přechodu nároku na příspěvek na péči a jeho výplatu, aby Vám jako pečující osobě byly vyplaceny prostředky, které doposud vyplaceny nebyly.

S přáním sil do této situace

Sára Balabánová