Pečujeme s mamkou o vážně nemocnou babičku doma, jsme na neplaceném volnu. Jak je to s navýšením příspěvku na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 19. září 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, vlivem pokročilé nemoci babičky, jsme s mamkou museli zažádat o příspěvek na péči, ten pobíráme zhruba rok v 2. stupni. Bohužel stav babičky se v posledním měsíci významně zhoršil a tak jsme byly nuceni požádat o navýšení příspěvku aby sme se mohli o babičku starat 24/7, sociální pracovnice nám řekla že to vidí už na ten 4. stupen. Vzhledem k tomu že má babička metastýze již v celém těle prognoza není moc přívětivá. Chci se tedy zeptat co kdyby nám babička do výjádření sociálky nedejbože zemřela dostanem zpětně příspěvěk za uplynulou dobu od data podání žádosti nebo tímto vše končí. Jedná se mi o to že si mamka i já musíme vzít neplacené volno v práci a tím vznikají náklady s kterými se nedalo počítat. Tento dotaz mi je velmi nepříjemný neboť se může zdát že nám jde jen o peníze, ale veškeré úspory padly na speciální výživu a léky jen aby tu s námi mohla být dýl, nepočítali jsme s takovým významným zhoršením během velmi krátké doby a snažíme se tuto situaci řesit. Neuvažujeme zatím o žádné ústavní péči, dokud budem psychicky i fyzicky schopní se postarat. Děkuju za zodpovězení dotazu, Jitka
Jitka

Dobrý den, paní Jitko,

nejprve bych ráda vyjádřila, že Váš dotaz na mě rozhodně nepůsobí, že by Vám šlo jen o peníze. Představuji si, že péče doma je velice náročná a potřebujete s maminkou mít obě volno, abyste mohly pečovat doma. V této situaci bych Vás podpořila v přemýšlení o tom, jak se zajistit finančně, abyste mohly babičce věnovat péči, kterou potřebuje. Zároveň s cílem pečovat doma do chvíle, kdy to půjde.

V průběhu řízení o změně výše by měl být babičce vyplácen příspěvek na péči v původní výši. Pokud bude rozhodnuto o zvýšení příspěvku, zpětně by měl být babičce vyplacen rozdíl mezi částkou vyplacenou a přiznanou, a to od měsíce, kdy bylo zahájeno řízení o změně výše příspěvku na péči. Od měsíce zvýšení pak bude babičce standardně zasílán příspěvek ve vyšší výši.

Pokud by Vás zajímalo více o službách, které mohou v péči doma pomoci, dovoluji si přidat odkaz na náš informační web. Nevím, jestli jsem to dobře pochopila, ale z Vašeho dotazu mám dojem, že péče o babičku je hodně na Vás a na mamince. Dovedu si představit, že v určité fázi budete hledat pečovatelku, zdravotní sestru, možná i lékaře, který by doma s péčí pomohl.

S přáním mnoha sil do péče

Veronika Drnková