Ovdověla jsem před více jak 20 lety. Teď pečuji o maminku. Může mi být obnoven vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, prosím Vás zajímalo by mne jaký bych měla vdovsky obnovený důchod. Je mi 59 let, ovdověla jsem v roce 2001 ,bylo mi 37 let. 2 děti. Teď pečuji o moji maminku. Vdovský důchod se tímto prý obnoví. Prosím napište mi kolik bych dostala důchod? Děkuji za odpověď. Zimčíková

Vlasta Zimčíková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že jste ovdověla v roce 2001 a nyní ve svých 59 letech pečujete o maminku. Máte za to, že se tím obnovuje nárok na vdovský důchod a zajímá Vás, jakou výši důchodu byste dostala.

Dobrý den, paní Zimčíková,

máte pravdu v tom, že péče o rodiče žijícího s Vámi v jedné domácnosti, který je spolu s tím závislý na péči jiné osoby ve stupních II (středně těžká závislost) až IV (úplná závislost), patří k důvodům pro obnovení vdovského důchodu.

U podmínek pro obnovení výplaty ovšem zákon také uvádí, že nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek “do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod“. Pro vdovský důchod přiznaný před rokem 2010 sice platila lhůta do 5 let po zániku dřívějšího nároku, ovšem i tak mám za to, že když Vám byl vdovský důchod přiznán v roce 2001 (případně 2002), už ani lhůtu pěti roků od ukončení výplaty vdovského důchodu nesplňujete. Proto si myslím, že na obnovu vdovského důchodu už nárok bohužel nemáte.

S pozdravem

Lukáš Kutek

Dotaz zodpovídá

Mgr. Lukáš Kutek

poradenský pracovník

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz