Ovdověl jsem a starám se o dvě malé děti. Jak žádat o pozůstalostní důchody?

Odpověď na dotaz ze dne 2. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den. Ovdovel jsem v nedavne dobe, zustal jsem sam s dvemi malymi detmi, 4 a 6 let. Prosim jaky mam narok na vdovsky duchod a pro deti sirotci duchod. Sirotci duchod bude nejak stanoven zakonem, predpokladam, vdovsky bude vychazet asi ze mzdy manzelky, ale poslednich 5 let byla na materske dovolene, cekam tedy, ze duchod nebude nijak zavratny, je to tak? Soucasne jeho vyplaceni asi bude casove omezene, nepredpokladam, ze bude na trvalo? Muzete mi prosim poradit v mych tapanich vyse a jak dale mam postupovat s vyrizenim vsech formalit pro vyplatu obou nahrad? Zena zemrela cca pred 3mi mesici, ale nemel jsem cas ani silu o davky zadat. Vyplati mi je prosim zpetne, nebo jsem neco promeskal? Dekuji predem za pomoc a jsem s pozdravem. Vojtech Vinař
Vojtech V
Píšete, že jste před nedávnou dobou ovdověl a staráte se o malé děti. Potřeboval byste detailně poradit ohledně pozůstalostních důchodů.

Dobrý den, pane Vinaři,

předem mi prosím dovolte, abych Vám i Vaší rodině vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vaší paní. Je mi to líto.

Ohledně Vašich dotazů k pozůstalostním důchodům. Vy jako vdovec máte nárok na vdovecký důchod po manželce, která ke dni smrti splnila podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod (dle zákona č.306/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, s účinností od 1.1. 2012).

Stejně tak mají nárok Vaše děti na sirotčí důchod. Pozůstalostní důchody se vypočítávají ze dvou složek. První složku tvoří základní výměra, která je u všech důchodů stejná. Základní výměra nyní činní 3490 Kč, kterou dostanete Vy a každé Vaše dítě. K tomu se připočítá ke každému důchodu druhá složka, která se vypočítává složitěji (z odpracovaných let a odvodů pojištění). Vaší paní se zpětně ke dni úmrtí vypočítá invalidní důchod III. stupně. Na období, kdy Vaše paní pobírala peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek, se nebere ohled. Přesné informace o výši důchodu Vám sdělí pracovníci Okresní správy sociálního zabezpečení.

Vdovecký důchod Vám náleží po dobu 1 roku od smrti Vaší paní. Není problém o něj žádat se zpožděním, vyplacen Vám bude zpětně. Po uplynutí prvního roku Vám bude následně náležet do doby, dokud budou Vaše děti nezaopatřené (nejdéle do 26 let věku dětí, pokud se budou soustavně připravovat na budoucí povolání – studovat). Nebo pokud splníte jednu z dalších níže uvedených podmínek:

  • pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • jste sám invalidní ve třetím stupni,
  • dosáhl jste věku o 4 roky nižšího, než činí Váš důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona).

Obnova vdoveckého důchodu může nastat i v případě, že do dvou let od zániku předchozího nároku na vdovecký důchod splníte jednu z výše uvedených podmínek.
Děti budou mít nárok na sirotčí důchod po dobu, kdy budou nezaopatřené (nejdéle do 26 let, pokud se budou soustavně připravovat na budoucí povolání – studovat).

Žádost o pozůstalostní důchody si prosím podejte na Okresní správě sociálního zabezpečení podle místa Vašeho trvalého bydliště. V současné situaci je nutné se na úřadě předem objednat.

Přeji Vám a celé rodině, v této nelehké době, mnoho sil a naděje do dní dalších.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská