Otec onemocněl rakovinou, jak mu mám pomoci a ho povzbudit?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 5. 2010 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

nevíte, zda se psychosociální péče o nemocného rakovinou a jeho rodinu poskytuje v Olomouci či v okolí? Nějaká taková poradna?
Muj nevlastní otec má rakovinu, má deprese, nevíme, jak mu pomoci, jak ho povzbudit. A on se chová tak, jako by ani povzbudit nechtel, je mu vše jedno, nic nemá smysl.

Děkuju za radu.
D. Alena

Alena

Píšete o svém nevlastním otci, který onemocněl rakovinou. Samozřejmě prožívá svůj stav velmi těžce, takže máte pocit, že potřebuje psychologickou nebo psychiatrickou pomoc.

Milá paní Aleno,

píšete o depresi — takový prožitek sám o sobě v člověku navozuje stav bezmoci, nesmyslnosti se o cokoli snažit, ztráty energie a motivace, naděje, všechno jako by bylo jedno. Za touto depresí je ale pravděpodobně skryto zoufalství, šok a pocit bezvýchodnosti.

Srážka s onkologickou diagnózou v nás většinou otevře nejhlubší strachy a úzkosti, a zvlášť v těch lidech, kteří se tématu nevyléčitelné nemoci, umírání a smrti dosud vyhýbali, nepřipouštěli si ho a měli pocit, že se jich to netýká. To vlastně v dnešní době a naší společnosti dělá většina lidí a je to pochopitelný obranný mechanismus. Bohužel tím těžké a traumatizující věci ze života nezmizí.

Určitě byste otci mohli pomoci tím, že mu nabídnete podporu a pomoc ve formě sdílení — nejlépe by asi bylo využít možností, které ve Vašem bydlišti jsou k dispozici. Můžete ho tam doprovodit a dát mu tak najevo, jak je pro vás důležitý a jak jeho trápení je také trápením pro Vás.

Posíláme Vám kontakt na Centrum Amelie v Olomouci — psychosociální pomoc pro onkologicky a jinak nemocné i pro jejich blízké nabízí různé formy pomoci (lze volat i na Linku Amelie, nabízí ambulantní služby či anonymní konzultace). Možná by šlo i zavolat na nějakou informační linku či linku důvěry ve Vašem bydlišti a zeptat se na možnosti další psychologické či psychiatrické pomoci.

V každém případě je smysluplné takový krok udělat — otci to může pomoci

bojovat, ale i vyrovnat se s tím, co ho čeká. 

S úctou

Ilona Peňásová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Ilona Peňásová

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz