Otec mé dcery zemřel před řízením o popření otcovství. Jak by to bylo se sirotčím důchodem, kdyby pokračovalo?

Odpověď na dotaz ze dne 4. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Chci si zadat sirutci duchod na dceru v rodnem.liste je napsan otec ditete ale rozvedli sme se a on podal soud o zapreni otcostvi ale soud neprobehnul prptoze zemrel soud se mi porodce ozval pokud chci v jednani pokracovat nebo jestli chci soud zastavit ale bude v rodnem liste zapsan uz naporad.budu mit narok
Beruska
Píšete, že zemřel otec Vaší dcery, který je uveden v jejím rodném listě. Podal na soud návrh popření otcovství, ale jednání už neproběhlo. Soudce se Vám ozval s tím, zda chcete v jednání pokračovat nebo ne. Jestli tomu dobře rozumím, ptáte se, zda bude mít dcera nárok na sirotčí důchod, pokud zesnulý otec zůstane zapsán v jejím rodném listě.

Dobrý den,

klíčové opravdu je, zda zůstane otec zapsán v rodném listě nebo ne, což určuje, zda je oficiálně považován za otce Vaší dcery. Pokud tam zapsán bude a budou splněny i ostatní podmínky pro přiznání sirotčího důchodu, bude mít dcera nárok. Ve stručnosti, důležité je, zda zesnulý odpracoval v době před úmrtím alespoň minimální dobu pojištění a zda dcera splňuje definici nezaopatřeného dítěte. Pokud by otec byl z rodného listu dcery vyškrtnut, nárok by dcera neměla.

Ověřit si nárok můžete přímo na ČSSZ. Tam je také možné případně podat žádost o sirotčí důchod.

Držím Vám palce při úředním vyřizování.

Zdraví

Barbora Váchová