Otec má rakovinu ve 4. stádiu, je slabý, nejí, většinu času prospí. Na co se připravit?

Odpověď na dotaz ze dne 27. března 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám dotaz. Otec má rakovinu 4 stadia pokročilém stavu bez metastaz lymfatických uzlin. Poslední dny vůbec nejí je oslabený nezvládne ani pár kroků. Většinu času spí. Můžete mi poradit na co se máme připravit nádor roste každý den víc a víc.. Děkuji
Lea
Váš tatínek má velmi pokročilé nádorové onemocnění, poslední dny nejí, slábne a většinu času prospí. Ptáte se, na co se máte připravit.

Vážená Leo,

je pro mě obtížné vám odpovědět konkrétně, protože mi chybí řada důležitých podrobností – věk tatínka, jiné nemoci, zdroj nádoru, jeho rozsah, prodělaná léčba a další důležité podrobnosti. Stav, který popisujete, je velmi typický pro pacienty v samém závěru života. Pacienti zcela přestanou jíst, pijí spíše po lžičkách, většinu času proklimbají. Spavost se obvykle prohlubuje, pacient časem přestane reagovat na své okolí a v tomto stavu podobném spánku obvykle umírá. Nejsem ale schopná vyloučit, že příčinou zhoršování stavu je komplikace, jejíž ovlivnění by mohlo změnit to, co se teď s tatínkem děje. Bylo by velmi důležité vědět, jak se na průběh nemoci dívá tatínkův ošetřující lékař – pokud by ho změna stavu překvapila, patrně by mohl doporučit doplňující vyšetření k vyloučení nějaké snadno ovlivnitelné příčiny. Pokud by naopak považoval tatínkův stav za předpokládaný, pak by to znamenalo, že se skutečně tatínek blíží závěru svého života. Obvykle v takovém případě předpokládáme úmrtí v řádu dnů, nejvýše jednotek týdnů. Další popis toho, co se může s pacientem dít, naleznete na tomto webu v textu Poslední dny a týdny.

Pro další pomoc a podporu se můžete obrátit na dostupný domácí nebo lůžkový hospic. Zdravotníci a týmy dalších profesionálů vám mohou pomoci jak s léčbou případných nepříjemných projevů nemoci, tak vám mohou být průvodcem v celém tomto období.

Je dobře, že se snažíte připravit se na nadcházející období, i když to je náročné.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová