Otec je po dvou mrtvicích a potřebuje moji péči. Co mohu udělat, aby nemusel do domova pro seniory?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 3. 2020 zobrazit původní dotaz

Mam tatu 75let po dvouch mrtvicich a ochrnuteho na celou levou stranu tela. Je pohyblivi,potrebuje pomoc v chuzy, pri rannim vstavani z postele,pomaham s domacnosti,hygienou,oblekanim,nosim obedy,nakupy. Co muzu udelat proto,abych ho nemusela dat do domova a mohla o nej pecovat celodenne pecovat sama. Je mi 48 let a cas straveny s otcem by se mi mel zapocitat do duchodu. Co musim vyridit. Poradite? Dekuji

Michaela
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že je Váš otec po dvou mrtvicích a ochrnutý na levou stranu těla. Potřebuje od Vás péči se sebeobsluhou, chůzí, hygienou, obědy, nákupy aj. Ptáte se, co můžete udělat, aby Váš otec nemusel jít do domova pro seniory a mohla jste se o něj celodenně starat. Ráda byste, aby se Vám čas péče započítal jako náhradní doba pro důchodové účely. Ptáte se na rádu, co a jak máte ve věci vyřídit.

Vážená paní Michaelo,

vážím si Vaší obětavosti a rozhodnutí se postarat o svého otce doma. Jistě toto rozhodnutí s sebou přináší i mnoho otázek, jak péči poskytovat, když není možnost zároveň chodit do práce.
K tomuto účelu existuje dávka státní sociální podpory – Příspěvek na péči.

O příspěvek na péči žádá svým jménem člověk, který je závislý na pomoci druhých. Příspěvek na péči pak slouží k tomu, aby si zaplatil péči, kterou potřebuje. Může to být nějaká sociální služba, osoba blízká, asistent sociální péče apod. Žádost se po vyplnění podává na úřadu práce podle místa trvalého bydliště žadatele. V žádosti je dobré vyplnit pouze jednoho lékaře, nejlépe praktického, který má k dispozici potřebnou lékařskou dokumentaci. Pokud je v žádosti více lékařů, celý proces se tím prodlužuje. Zhruba dva týdny po podání žádosti přichází pracovník úřadu na šetření. Zkoumá míru závislosti žadatele na péči druhé osoby. Řízení může být, obzvlášť ve větších městech, dlouhé. Příspěvek na péči je ale následně vyplacen zpětně ke dni podání žádosti.
Pokud je žadateli přiznán příspěvek na péči ve II. stupni závislosti a vyšším, započítává se pečující osobě doba péče jako náhradní doba pro důchodové účely. Toto je nutné následně nahlásit na zdravotní pojišťovně, sociální a zdravotní pojištění pečující osoby pak hradí stát.

Pečující osoba může být i registrovaná na úřadu práce jako žadatel o zaměstnání, musí pak ale dostát všem povinnostem, které úřad na ni klade.
Podrobné informace o příspěvku na péči, podání žádosti, řízení a možnostech pro pečující osobu se dočtete na našem webu v textu Příspěvek na péči.
Přeji Vám zdárné a rychlé vyřešení příspěvku na péči a nalezení cesty, abyste mohla o svého otce pečovat doma, jak si to přejete.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz