Ostatky druha našli vloni, den úmrtí stanovili. Dostanou naše tři děti sirotčí důchody zpětně i za čas, kdy byl po smrti?

Odpověď na dotaz ze dne 19. března 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den chci se optat druch zemrel pret trema rokama nasli ho v srpnu 2018 jen jeho pozustatky datum smrti soud urcil 7.4.2016 mame spolu 3.deti tak jak to bude se sirotcim duchodem splnuje i rok pojisteni chtela bych vedet jestli sirotci dostanu spetne za ti roky co byl po smrti dekuji
Sona
Píšete, že datum smrti Vašeho druha bylo stanoveno na 7.4. 2016. Jelikož spolu máte tři děti, zajímá Vás, zda od tohoto data měly a budou mít dále nárok na sirotčí důchody.

Vážená paní Soňo,

sirotčí důchod náleží pozůstalým dětem, které jsou nezaopatřené, jestliže zemřelý ke dni smrti splňuje potřebnou délku pojištění nebo byl poživatelem starobního či invalidního důchodu. Rovněž vzniká nárok při úmrtí v důsledku pracovního úrazu. Neznám podrobněji Vaši situaci, ale o sirotčí důchod můžete žádat až 5 let zpětně, takže šanci na vyplacení při potvrzení nároku stále máte.

Doporučuji obrátit se na Call centrum ČSSZ, kde se po sdělení rodných čísel dětí můžete bavit zcela konkrétně. Následně můžete o sirotčí důchod požádat na Pražské nebo Okresní správě sociálního zabezpečení.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová