Obnovili mi vdovský důchod díky péči o tchyni. Co musím splnit, abych pobírala vdovský důchod až budu ve starobním důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 5. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám dotaz ohledně vdovského důchodu. V roce 2013 (15.1.) jsem ovdověla. Rok jsem pobírala vdovský důchod. Žiji ve společné domácnosti s tchýni(91 let), která nyní potřebuje moji péči. Z tohoto důvodu jsem znovu dostala vdovský důchod. Dotaz se týká toho co musím splnit, abych pobírala vdovský důchod až budu ve starobním důchodě, který mi začíná 14.12.2022. Když jsem studovala zakon, tak jsem určitým věcem nerozuměla. Manžel se narodil 20.1.1956 a zemřel 15.1.2013.. Celý svůj život pracoval. Já jsem se narodila 14.10.1961. V letošním roce budu mít odpracovaných 39 let. Děkuji za odpověď Okálková
Jaroslava Okálková
Ptáte se nás, za jakých podmínek budete mít nárok na vdovský důchod v době, kdy budete ve starobním důchodu. Ovdověla jste v roce 2013, nyní znovu pobíráte vdovský důchod, jelikož pečujete o tchyni. Nárok na starobní důchod budete mít 14.12.2022.

Vážená paní Okálková,

vdovský důchod Vám bude náležet po celou dobu péče o tchyni. Poté může být obnoven ve lhůtě do 2 let od zániku dřívějšího nároku v případě splnění některé z podmínek pro jeho obnovu – jednou z nich je právě i podmínka věku, ke které směřuje Váš dotaz.

Předpokládám, že datum 14.12.2022, které uvádíte jako datum odchodu do starobního důchodu, je zároveň datem, kdy dosáhnete důchodového věku. Pro nárok na vdovský důchod je důležitý právě důchodový věk, nikoliv skutečnost, od kdy se rozhodnete pobírat starobní důchod.

Podmínku věku pro obnovu vdovského důchodu splníte v době, kdy dosáhnete alespoň věku o 4 roky nižšího, než je stanoven pro muže stejného data narození, nebo Vašeho důchodového věku, je-li tento věk nižší.

Když snížíme o 4 roky důchodový věk pro muže stejného data narození, dojdeme k věku 60 let a 4 měsíce. Tento věk je nižší než Váš důchodový věk (61 let a 2 měsíce – ten si můžete zkontrolovat v tabulce, předpokládám jej na základě Vámi uvedených údajů). Budeme tedy pracovat s tím nižším. Věku 60 let a 4 měsíce dosáhnete 14.2.2022.

Pokud toto datum nastane v době, kdy Vám bude vdovský důchod stále vyplácen a nebo v době do 2 let od zániku předchozího nároku, tak Vám pak vdovský důchod bude náležet trvale.

Pro konkrétní informace o Vašem nároku na vdovský důchod se také můžete obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení.

Držím palce, aby vše bylo tak, jak potřebujete.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková