Nemůžeme se v rodině shodnout, jestli uvést na náhrobek manžela jeho akademický titul, poradíte?

Odpověď na dotaz ze dne 18. dubna 2018 zobrazit původní dotaz
Titul na náhrobní desce? Dobrý den, zajímal by mě váš názor a zkušenosti z praxe týkající se následujícího problému. Nedávno mi tragicky zemřel manžel (37 let), zařizuji mu hrob. S manželovou rodinou se nemůžu shodnout, jestli mu před jméno napsat jeho vysokoškolský titul, nebo ne. Já (32 let) jsem proti, přijde mi to jako příliš světská záležitost (sama titul mám a na hrobě bych si ho nepřála mít uvedený), tchán (66 let, rovněž s titulem) na tom trvá, prý je to součást manželova jména. Možná jde i generační spor, nevím, každopádně jsme uvízli na mrtvém bodě. Můžete mi prosím poradit? Dávají se běžně na hrob před jméno tituly? Děkuji Eva
Eva

Vážená paní Evo,

v prvé řadě je mi velmi líto, že jste prošla touto nečekanou ztrátou. Píšete, že byste ráda nechala manželův náhrobek bez titulu, ale Váš tchán by byl rád, kdyby se na náhrobek uvedl.

Souhlasím s Vámi, že se může jednat o odlišný přístup různých generací k této záležitosti. V minulosti bylo jistě běžnější nějaký titul uvádět. Zdá se mi, že dnes mladší generace často přistupují k celkovému vypravení pohřbu s větší jednoduchostí. Dočetla jsem se však, že byla i století, kdy byl na náhrobku pouze emblém (například kříž nebo zkřížené ratolesti) bez jména.

Myslím, že by Vám mohlo pomoci, kdybyste se řídili přáním Vašeho manžela zejména v situaci, kdy nemáte v této záležitosti shodu. Můžete se zkusit zamyslet, jaký měl on sám vztah ke svému titulu. Zda byl pro něj důležitý, kde ho uváděl a jak často ho používal.

Moc bych Vám přála, aby se Vám všem podařilo brát tuto situaci jako příležitost sdílet, co pro Vás návrhy nápisu na náhrobku znamenají a jak by Vám jednotlivé varianty mohly nyní i v budoucnu pomáhat k vyrovnání se s touto tragickou ztrátou. Náhrobek by se pro Vás měl stát místem, kde se můžete potkat a společně vzpomínat na to, jaký Váš manžel byl. Věřím tedy, že je těžké, když snaha dohodnout se skončila na mrtvém bodě.

Bohužel nemám přehled o četnosti uvádění titulů na náhrobky, abych Vám v tomto mohla lépe poradit. Pokud by Vás tedy zajímala dnešní běžná praxe, můžete to zkusit zkonzultovat v jakékoli pohřební službě. V závěru však bude stejně nejdůležitější názor Vás pozůstalých.

S přáním dobrého rozhodnutí i rozloučení

Sára Balabánová