Můj muž zemřel, pravděpodobně pracoval jen krátce. Mají mé děti nárok na sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 20. února 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den ,muž zemřel letos v lednu ve 45letech .Mám 4deti a chci si požádat o sirotčí důchod byla jsem s mužem pár let a tak nevím jestly pracoval dříve ale u mne má odpracováno jen 16měsicu žádný důchod nebral vyhledala jsem si vyučni list který budu též potřebovat muž se učil téměř 4roky SoU na ÚP si vyžádam veškerou evidenci myslíte si že budu mít právo a vyjde mi sirotčí důchod ?Děkuji za odpověď Carmen
Carmen
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den, Carmen,

jestli tomu dobře rozumím, ptáte se, jestli budou mít Vaše děti nárok na sirotčí důchod po jejich otci, který zemřel ve věku 45 let. Píšete, že pokud víte, pracoval 16 měsíců.

Děti mají nárok na sirotčí důchod po zesnulém rodiči, pokud jsou nezaopatřené, tzn. do 18 let věku nebo do 26 let věku, pokud studují. Pro jistotu uvádím, že pro přiznání sirotčího důchodu je třeba doložit studium dítěte, a to pouze pokud ukončilo základní školní docházku. U mladších dětí není potvrzení potřeba. Manželovo studium dokládat nemusíte.

Podmínka odpracování určité doby a účasti na sociálním pojištění existuje, ale není přísná. Pokud manžel za posledních 20 let odpracoval alespoň 2 roky a byl účasten na pojištění, měla by být tato podmínky pro přiznání splněna.

Pro jistotu informuji, že máte nárok na vdovský důchod, pokud jste byli manželé.

Více informací získáte na Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 800 050 248.

Přeji Vám hodně štěstí v kontaktu s úřady.

Veronika Drnková