Mé devadesátileté matce umírá syn. Je dobré jí to říct?

Odpověď na dotaz ze dne 8. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, je vhodné sdělit matce (90let), že její syn umíra a do několika dnů zemře? Ví jen o jeho krátké nemoci a operaci. Vzít ji do nemocnice za ním? Co máme dělat? Děkuji za radu.

Simona

Vaší matce, které je 90 let, umírá syn. Přemýšlíte, zda jí to říct a jestli ji vzít za ním do nemocnice. Ptáte se, co dělat.

Dobrý den, Simono,

je mi líto, že čelíte takové situaci, musí to být těžké i pro Vás samotnou.

V poradně mobilního hospice Cesta domů se s lidmi, kterým umírá nebo zemřel někdo blízký, potkáváme každý den. Mohu Vám nastínit, jaké jsou naše zkušenosti a pokusit se Vás provést přemýšlením nad tím, co udělat.

Obecně pro ty, kteří zůstávají, bývá velmi důležité se s umírajícím rozloučit. Mít možnost ještě krátce sdílet společný čas, říct si, co si přejí, aby bylo řečeno. Není při tom nijak důležité, jestli umírající ještě plně vnímá a reaguje. Naši klienti popisují, že takové rozloučení, uzavření příběhu pro ně bylo zásadní a hrálo důležitou roli v tom, jak se se ztrátou vyrovnávali. To Vám asi zní jako celkem jasná odpověď na Vaši otázku. Ale jsou to příběhy jiných lidí. Ten Váš nemusí být stejný.

Nevím, co je důležité pro Vaši matku, jejího syna, Vaši rodinu. Představuji si, co všechno asi zvažujete. Možná je to zdravotní stav Vaší matky a to, kolik má sil, v jakém je teď duševním rozpoložení. Možná přemýšlíte nad tím, jak dříve zvládala těžké situace, jak reagovala na špatné zprávy. Možná přemýšlíte také nad tím, jaký vztah k synovi má. Možná berete v úvahu, jak jste zvyklí ve Vaší rodině o obtížných tématech komunikovat. Zároveň si možná představujete, jak by to bylo, kdybyste zprávu matce neřekla, zda nebo jak by se o úmrtí syna dozvěděla, jak by reagovala pak. Nad tím vším může být užitečné se zamyslet.

Pokud se rozhodnete matce o stavu jejího syna říct, rozhodnutí, zda ho navštívit v nemocnici, můžete nechat na ní. Je možné jí to nabídnout spolu s podporou při návštěvě. Sama si řekne, na co se cítí. Může být užitečné ji předem připravit na to, jak její syn teď vypadá, jaké má kolem sebe přístroje, jaké to je v nemocnici, jakou má péči.

Je zřejmé, že se pro matku snažíte udělat to nejlepší. To je dobře. Myslím na to, jestli máte podporu také pro sebe. Zda hledáte, co nebo kdo Vám při takové zátěži může ulevit, povzbudit Vás, dodat Vám sílu. I to je důležité.

S pozdravem

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz