Matka zemřela, nejspíš nezůstal žádný majetek. Musím se účastnit dědického řízení, když nemám zástupce?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 3. 2020 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,zajímá mě,zda jsem povinna účastnit se dědického řízení v případě,kdy se odmítám na tomto řízení sejít se svými sourozenci,se kterými jsem přerušila veškeré styky a společná účast by byla pro mě velmi traumatizující a není nikdo,komu bych chtěla udělit plnou moc při zastupování..Podle jejich slov žádný majetek není z důvodu vypořádání ještě za života naší matky,což je zřejmě pravda.Pro úplnost uvádím,že matka zemřela v domově pro seniory a neměla ani vlastní účet.Prosím o podrobnější odpověd,jak tuto situaci řešit.

MARCELA

Dobrý den,

pokud Vaše matka nezanechala žádný majetek, dědické řízení s účastí potenciální dědiců vůbec neproběhne a Vaše osobní účast na jednání nebude třeba. Notář pouze předvolá vypravitele pohřbu, ověří, že skutečně není žádný majetek, který by bylo možné mezi dědice rozdělit, a následně dědické řízení zastaví. Tím bude vše vyřízeno.

Pokud by matka nějaký majetek zanechala a měla byste zájem o nabytí dědického podílu, pak účast v řízení nutná bude. Jak jste správně uvedla, můžete se nechat na jednání zastoupit, a to nejen jiným dědicem nebo jinou blízkou osobou, ale rovněž advokátem. Zvažte tedy, zda by ve Vaší situaci bylo možné požádat o zastoupení advokáta. Pokud se ani v tomto případě nebudete chtít dědického řízení účastnit, můžete písemně vyrozumět soud, že svůj dědický podíl odmítáte. Tím dáte soudu najevo svůj nezájem o účast v řízení a o podíl na pozůstalosti.

S pozdravem

Barbora Vráblová

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz