Manželovi rodiče stárnou, hledáme pro ně v Česku podpůrné služby, případně paliativní péči. Jsou dostupné?

Odpověď na dotaz ze dne 20. 10. 2019 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, s touhou po informacích. Žijeme v Česku, manželovi rodiče na Slovensku. Stárnou, jsou křehčí a křehčí. Přestože žijí ve velkém městě, stotisícovém, možnosti hospicové péče zde prakticky nejsou, nebo se nám je nepodařilo zjistit. Chtěla jsem se zeptat, zajímalo by mne, jak je tomu, kdy byli u nás?
Jak je to s domácí péči? A se službami podobnými? Případně paliativní péčí?
Děkuji

Danica
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás v situaci, kdy přemýšlíte nad možnostmi domácí péče o stárnoucí rodiče Vašeho manžela, kteří žijí na Slovensku. Ptáte se, jaké služby by byly pro rodiče dostupné, kdyby žili v České republice. Zajímá Vás také dostupnost paliativní péče.

Vážená paní Danico,

velice si vážím toho, že přemýšlíte, jak péči rodičům manžela co nejlépe zajistit, a že hledáte informace.

V České republice mohou být v domácím prostředí poskytovány služby zdravotní i sociální. Zdravotní služby jsou zajišťovány návštěvní službou praktického lékaře a agenturami domácí péče. Co se týče služeb sociálních, tak mezi nejčastěji využívané patří služby pečovatelské, služby osobní asistence a služby odlehčovací. Domácí péči může také velmi ulehčit zajištění vhodných kompenzačních pomůcek. Pro podrobnější informace o výše zmiňovaném si Vás dovolím nasměrovat na náš článek Nemocný v domácí péči.

Specializovanou paliativní péči v domácím prostředí zajišťují v České republice ambulance paliativní péče (některé docházejí za pacienty i do domácího prostředí) a domácí hospice. Lůžkovou variantou jsou hospice lůžkové a oddělení paliativní péče při některých nemocnicích. Dobrý přehled o dostupnosti paliativní péče na území České republiky naleznete v našem adresáři služeb.

Na Slovensku mohou být rovněž poskytovány zdravotní i sociální služby v domácím prostředí. Pro další nasměrování ohledně péče na Slovensku se lze obrátit na městský úřad v bydlišti rodičů manžela. Informace o dostupnosti paliativní a hospicové péče v jednotlivých regionech Slovenské republiky lze nalézt v ročence, kterou zpracoval Národní onkologický institut. Pro další informace o paliativní péči na Slovensku se lze obrátit např. na poradenské služby poskytované slovenskou Ligou proti rakovině nebo na Slovenskou společnost paliativní medicíny.

Držím palce, aby se péči o rodiče manžela povedlo naplánovat tak, aby vyhovovala jim i celé Vaší rodině.

S úctou za poradnu

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz