Manželka našeho zesnulého otce už 10 let odmítá vydat sbírku známek po otci. Lze nějak zabránit tomu, aby sbírku rozprodávala?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 6. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
po smrti otce v roce 2013 došlo k dědickému řízení a vypořádání. Součástí řízení, které zahájila manželka našeho otce, nebyly velké sbírky poštovních známek. Manželka otce si část nechala a část dala mně se sestrou. Se sestrou jsme se dohodly, že si sbírku necháme ocenit a rozdělíme., ale že jí zatím vezme k sobě domů. Tu sbírku má doma už 10 let a odmítá mi cokoliv z ní dát. Nechci už jí dále nechávat to, co mi patří, ale nevím, co dělat, jak to z ní dostat. Poradíte mi, jak postupovat nebo už nezbývá nic jiného, než se smířit s tím, že je to její? Mám dojem, že to bude rozprodávat. Lze tomu nějak zabránit? Děkuji. RJ.

Radka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že v roce 2013 došlo k vypořádání dědického řízení po Vašem otci. Součástí dědického řízení ale nebyly velké sbírky poštovních známek. Manželka Vašeho otce si část sbírky nechala a odmítá z ní cokoliv vydat. Ptáte se, jak postupovat a jestli je možné zabránit tomu, aby sbírku rozprodávala.

Dobrý den,

velmi bych doporučovala situaci konzultovat s advokátem. Posoudí, jak je to s vlastnictvím sbírky známek a podle toho poradí, jaké jsou možnosti dalšího postupu. Je možné, že pokud Vám sestra část sbírky nechce vydat, bude třeba podat žalobu k soudu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz