Manželka má po ozařování gama nožem výpadky krátkodobé paměti. Jak dlouho to může trvat?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 8. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Moje partnerka prodělala před třemi lety rakovinu prsu. Ozářky, chemoterapie, následně pak odstranění prsu potom všem bio léčba. Letos v červnu se po půl roce až při deváté hospitalizaci v nemocnici zjistila metastáze mozku. Už má za sebou ozařování gama nožem je už druhý týden doma, a je dezorientovaná, má výpadky krátkodobé paměti, někdy třeba dva dny nejí, a jenom spí. Máme spolu dva syny 13 a 9 let. Je to dost těžké vam řeknu, ale zatím to zvládáme . Ale hlavně to, naco se vás chci zeptat. Nikdo mi nedokáže říct jak dlouho ty výpadky paměti , a dezorientovanost budou vůbec trvat? Na kontrolu jde až Skoro za měsíc, a já se do té doby zblázním. Byl jsem za její paní onkologoškou, a ta co mi akorát řekla, že to může být že, ozařování ještě pracuje,že nádor by měl vysychat jako švestka, a nebo že se jí to mohlo vrátit, a ta nejhorší věc, že se nemusí dožít letošních vánoc, tak to mě úplně dostalo do breku. Prosím vás budete tak hodná, a odpovíte mi, ať si to můžu přečíst, a být aspoň trochu v obraze? Děkuji. A omlouvám se za případné chyby, ty písmenka jsou tak malé že na ně skoro nevidím.

Přemek

Vaše partnerka se léčí s rakovinou prsu, letos v létě lékaři našli metastázu v mozku, podstoupila ozáření gama nožem. Je již 2 týdny doma, ale je spavá, dezorientovaná, má výpadky paměti. Ptáte se, jak se stav bude dále vyvíjet a jaká je časová prognóza onemocnění.

Milý pane Přemku,

bohužel ani já ani ošetřující onkoložka Vám nedokážeme na Vaše otázky odpovědět přesně. Je pravda, že účinek ozáření může doběhnout ještě několik týdnů po jeho skončení a psychický stav Vaší paní se možná ještě může trochu zlepšit. Na druhou stranu celková prognóza nemoci příznivá není, je zjevné, že přes všechnu léčbu, kterou Vaše partnerka podstoupila, nemoc progreduje a šíří se po těle. Ozáření mělo za cíl zlikvidovat zjištěnou metastázu, ale teprve kontrola s odstupem ukáže, zda se to opravdu podařilo a mohou se objevit i ložiska nová. V mozku, ale i jinde v těle. Také je bohužel možné, že poškození mozku způsobené jak rakovinou, tak ozařováním se již nezlepší, nebo jen trochu, ale nikoliv do původního stavu. Je mi moc líto, že Vám sděluji tak smutné zprávy, ale zřejmě i ošetřující onkoložka s Vámi mluvila v tom smyslu, že časovou prognózu je těžké odhadnout, ale může se pohybovat i v řádu týdnů či měsíců.

Chápu, že jste ve velmi těžké situaci a moc mne to mrzí. Také si umím představit, že péče o Vaši paní musí být velmi náročná a Vy k tomu ještě máte na starosti Vaše synky. Určitě je potřeba rozmyslet, kdo všechno by Vám mohl s péčí pomoci, abyste nebyl na všechno sám. Může to být pomoc od rodiny a přátel, ale i od profesionálů. Pro Vaši paní lze domluvit pravidelné návštěvy sestřiček z domácí péče nebo pečovatelek, dá se objednat dovoz obědů, nákupu nebo úklid domácnosti. Dále je určitě vhodné podat žádost o příspěvek na péči, abyste měl dost finančních prostředků na zaplacení služeb. Finanční podporu může poskytnout i nadace Dobrý Anděl. Také není vůbec od věci, říci si o psychickou podporu pro sebe od psychologa nebo psychoterapeuta. Cíleně lidem s onkologickou diagnózou a jejich blízkým nabízí informace a podporu organizace Amélie. Zvažte, co by Vám mohlo náročnou situaci trochu ulehčit, a nebojte se požádat o pomoc. Vaše rodina Vás teď velmi potřebuje a je nutné se dobře postarat nejen o ně, ale také o sebe, abyste měl na další péči vůbec sílu.

Moc na Vás a Vaši rodinu myslím a moc Vám přeji, abyste vše společně zvládli co
nejlépe. 

S úctou 

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz