Manžel zemřel v polovině ledna. Budu mít nárok na vdovský důchod i po uplynutí jednoho roku?

Odpověď na dotaz ze dne 19. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, 13. 1.2021 zemřel můj manžel, zažádala jsem si o vdovský důchod který budu pravděpodobně pobírat jeden rok, jsem narozena 23.4.1961 , Chtěla bych vědět, jestli budu mít nárok pobírat po zesnulém manželovi i nadále důchod po uplynutí jednoho roku vdovského důchodu ,který končí 13.1.2022, vím že existuje paragraf 32 ale nejsem si jistá Jak si ho mám vyložit děkuji za odpověď K.

KLIMOVA
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obracíte se na nás ohledně vdovského důchodu po manželovi. Manžel zemřel 13.1.2021. Ptáte se, jestli budete mít nárok na jeho pobírání i po uplynutí jednoho roku. Vaše datum narození je 23.4.1961.

Dobrý den,

je mi líto, že jste přišla o manžela.

Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku, déle pak za splnění některé z dalších podmínek. Váš dotaz směřuje ke splnění podmínky věku.

Pro splnění podmínky věku je nutné dosáhnout věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený pro muže stejného data narození, nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

Jste narozena v roce 1961, pro účely splnění podmínky věku budeme tedy pracovat s dosažením věku 60 let a 4 měsíce (tj. důchodový věk muže stejného data narození ponížený o 4 roky). Ke dni, kdy Vám uplyne nárok na důchod v lednu 2022, Vám bude 60 let a 8 měsíců. Podmínku věku tedy splníte a vdovský důchod Vám bude náležet trvale.

Pro úplnost doplňuji, že v případě současného pobírání vdovského a starobního důchodu dojde k tzv. souběhu důchodů — vyšší důchod Vám bude vyplácen v plné výši a z nižšího důchodu Vám bude vyplácena polovina procentní výměry.

V případě dotazů se můžete obrátit na místně příslušnou pobočku okresní správy sociálního zabezpečení.

S přáním mnoha sil

Monika Vaníčková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Monika Vaníčková

Mgr. Monika Vaníčková

poradenská pracovnice, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz