Manžel zemřel následkem pracovního úrazu v roce 1998. Mám nárok na obnovu vdovského důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 6. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na vdovský důchod.Manžel mi zemřel v roce 1998, měl pracovní úraz,rok jsem pobírala vdovský důchod, teď už jsem vdůchodu a chtěla bych znovu zažádat o vdovský důchod.Manžel v době úmrtí měl nedožitých 42 let a já 41 let, měli jsme dvě děti.Moc vám děkuji za odpověď.

Jarmila
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Obrátila jste se na nás, protože byste ráda zažádala o obnovu vdovského důchodu. Píšete, že Váš manžel zemřel v roce 1998.

Vážená paní Jarmilo,

ve Vašem případě byste tedy měla nárok na obnovení vdovského důchodu jedině tehdy, jestliže byla splněna některá z podmínek do pěti let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod (je tomu tak u důchodů, na které nárok vznikl před 1. lednem 2012).
Pokud jste tedy nějakou podmínku splnila do roku 2004, můžete zkusit zažádat o obnovení vdovského důchodu i zpětně (pokud by se ukázalo, že v minulosti byl nárok na výplatu vdovského důchodu, tak by Česká správa sociálního zabezpečení vyplatila částku zpětně, ale pouze za posledních pět let).

Tyto informace si můžete ověřit na nejbližší pobočce České správy sociálního zabezpečení, po sdělení Vašeho rodného čísla se můžete bavit zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová

Dotaz zodpovídá

Bc. Sára Balabánová

Bc. Sára Balabánová

sociální pracovnice, perinátální provázení

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz