Manžel těžce nese úmrtí své maminky. Co mohu dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 10. 2. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobry vecer.Uz nevim jak dal.Manželova maminka umřela před 6mesici,Pije vodku za vecer,ma deprese,nejí,nespí.Lze ze nepije a schovává si pití.Léky od doktora nejí jen se opiji.Nevim jak ho dostat k doktorovi.Chci mu pomoci ale on se se smrti ani vyrovnat nechce.Stále o tom mluví,lituje se.Jsem na dne s toho v jakem stavu je.

Eva

Vašemu manželovi zemřela před půl rokem maminka. Velmi těžce se se ztrátou vyrovnává, nadmíru pije, má potíže se spánkem, je v depresi. Nabídky pomoci odmítá. Nevíte, co dělat dál.

Dobrý den,

chápu, že Vám dělá starosti manželův stav a chování. Není to standardní průběh truchlení, i když se někdy běžně krátkodobě objevuje opilství a deprese v reakci na úmrtí blízkého člověka.

Je velmi obtížné pomáhat někomu, kdo pomoci nechce, i když je to blízký člověk. Můžete manželovi spíš ukazovat, že jeho přístup není efektivní – což nejspíš děláte — a také mu sdělovat, jaké má jeho chování vliv na Vás. Můžete ho odkazovat na lékaře, odborníky na závislosti i na problémy s truchlením, ale je fakt, že je jen na něm, zda se na ně obrátí nebo ne. Můžete se ho také ptát, co mu poskytuje setrvávání v sebelítosti a neochota změnit své zacházení se zármutkem. Ptát se na jeho hodnoty, mluvit s ním o tom, co pro něj maminka znamenala, že bez ní není ochotný žít plnohodnotný život. Také můžete požádat jiné dospělé členy rodiny nebo přátele, aby Vás podpořili, s manželem častěji mluvili a přinášeli mu jiný pohled na jeho situaci.

Nevím, zda měl Váš muž sklony řešit své potíže alkoholem i před úmrtím maminky. Pokud ne, mohlo by být účinné snažit se nabízet mu jiné aktivity i klidové rozjímání bez přítomnosti alkoholu. Pokud pil nadmíru i předtím, spíše ho podporovat ve vyhledání protialkoholního léčení. Více můžete také najít na webových stránkách organizací zabývajících se léčbou alkoholismu.

Nejsem si jistá, zda máte mnoho možností, jak se postarat lépe o Vašeho muže. Myslím si ale, že je možná na čase zamyslet se také nad tím, abyste se postarala dobře o sebe. Začínáte být z jeho stavu na dně, a tak Vás vlastně manžel strhává do bezmoci a utrpení sebou. Proto bych Vám doporučila nejen manžela podporovat v efektivnějším vyrovnávání se se ztrátou, ale také podporovat sebe sama, pečovat o sebe, věnovat se aktivitám bez manžela a orientaci i na jiné lidi, než je Váš muž. Nejde o to nechat ho být s jeho trápením, ale zajistit si dostatek sil na to, abyste se dokázala této obtížné situaci postavit. Pokud by toho bylo na Vás moc, zkuste vyhledat odbornou pomoc, třeba alespoň voláním na krizové linky pro dospělé, vyhledáním poradny pro příbuzné alkoholiků nebo zvažte psychoterapii. Mohla byste tak získat podporu i další tipy na postoj k manželovu chování. Není vhodné, abyste na své starosti zůstala sama a dlouhodobě čelila bezmoci z manželova chování.

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz