Manžel má onkologické onemocnění, které již nelze léčit. Co se bude dít dál?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 1. 2021 zobrazit původní dotaz

Manzel ma diagnoza... C71 je po chemoterapie a ozarovani, 3rok to bude tet v dubnu, operace nesla jen vzali vzorek po operaci ochrnula prava ruka a noha chodi o berli, kymaci se, vypadky pameti, bere uz jen leky a naplasti, kolik nam jeste zbyva a jaky bude dalsi prubech, je to strasne ze uz nejde zadna lecba.. Bojim se co bude jeho manžela Lucie

Lucie Muzikantova

Vážená paní Muzikantová,

váš manžel má pokročilý nádor mozku, podstoupil náročnou protinádorovou léčbu včetně operace, po které ale zůstala ochrnutá ruka a noha. Ptáte se nás, kolik manželovi zbývá času a jak může nemoc probíhat dál.

Je zcela pochopitelné a také statečné ptát se na tyto důležité otázky. K jejich zodpovězení ale lékař potřebuje řadu dalších podrobností, tak má odpověď bude hodně obecná. Obvykle v této fázi nemoci mluvíme řádově o měsících života. Obvyklý průběh se vyznačuje postupným slábnutím, prohlubující se únavou, spavostí, ztrátou chuti k jídlu a ulehnutím. Velkou pomocí vám může být paliativní tým a hospic — ať domácí nebo lůžkový. Paliativní péče je dnes dostupná ve všech větších nemocnicích, profesionálové zde pracující mohou společně s ošetřujícím onkologem/neurologem vyhodnocovat průvodní příznaky nemoci, předepisovat léky na jejich zmírnění a být oporou jak nemocnému, tak jeho blízkým. V samém závěru život může tuto roli převzít hospic. Užitečné kontakty můžete nalézt v adresáři služeb. Další podrobnosti o průběhu jsou shrnuty v článku Poslední dny a týdny.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz