Manžel má invalidní důchod a chce pečovat o maminku. Co musí vyřídit, aby byla péče započítaná do starobního důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 15. srpna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den manžel má invalidní důchod II.stupně a chce pečovat o svou maminku která má 84 let . Momentálně je registrován na úřadu práce a nemá práci .Co je potřeba vyřídit aby mu byla péče o maminku započítaná do staroního důchodu.
Lili
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete o svém manželovi, který má invalidní důchod II. stupně. V současnosti je nezaměstnaný a registrovaný na úřadu práce. Rád by pečoval o svoji maminku. Ptáte se, co je potřeba vyřídit, aby mu péče byla započítaná do starobního důchodu.

Dobrý den.

V případě, že se Váš manžel rozhodne pečovat o svoji maminku a rád by, aby se mu doba péče započítala jako náhradní doba pro důchodové účely, je nutné, aby byl mamince přiznán příspěvek na péči nejméně v II. stupni závislosti. Manžel musí být uveden jako pečující osoba. Aby mohl být pečující osobou, nemůže sám uplatňovat nárok na příspěvek na péči (ledaže by potvrzením ošetřujícího lékaře prokázal, že je péče schopen).

Pokud manželova maminka ještě nepobírá příspěvek na péči, je nutné o něj zažádat. Detailní informace o tom, jak a kde žádat se můžete dočíst na našem webu.
V případě přiznaného příspěvku na péči ve II. stupni či vyššího se pak doba péče pečující osobě započítá jako náhradní doba pro důchodové účely. Nevzniká také povinnost hradit sociální pojištění a zdravotní (nikoli nemocenské), které hradí stát. Pečující si zařídí na úřadu práce, který vyřizoval příspěvek na péči, potvrzení o péči. Potvrzení je třeba doručit na zdravotní pojišťovnu a příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (potvrzení o péči se na OSSZ dodává až zpětně, nejdéle však do 2 let po skončení péče).

Pro bližší a přesnější informace, již v kontextu toho, že je manžel sám v invalidním důchodě, bych Vám doporučovala si zavolat na úřad práce podle místa jeho trvalého bydliště

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská