Maminka zhubla, je unavená, zjistili nádor, je v terminálním stádiu. Na co se nachystat, kolik máme času?

Odpověď na dotaz ze dne 5. 3. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den.
Nevím jak začít. Moje maminka - 84 let - za celý měsíc únor zhubla 10 kg, pospává, je unavená, nechce moc jíst, unavuje ji i krátká chůze. Minulý týden ji hospitalizovali kvůli velmi špatným výsledkům z krve ohledně cukru. V nemocnici jí diagnostikovali cukrovku a zjistili že má zcela zničenou slezinu zhoubným nádorem který je již i v játrech a plicích. Odmítla jakoukoliv léčbu. Je v terminálním stádiu. V pondělí nám ji propustí domů.
Budeme se o ni s láskou starat jak nejlépe to půjde.
Prosím, jakou máme naději. Na co se máme připravit a kolik nám zbývá času s ní být, udělat jí každičký den zalitý sluncem a láskou.
Děkuji za odpověď.
Vlasta

Vlasta

Dobrý den, paní Vlasto,

mrzí mě, že se zdraví vaší maminky takhle rychle zhoršilo.
Dle slov, co píšete, jde o generalizovaný (dostal se již do dalších orgánů v těle) nádor postihující slinivku břišní, která je zodpovědná za hospodaření s cukrem v našem těle a cukrovka je tedy projevem jejího onemocnění.

Rozumím, že v tomto nelehkém období Vás napadá mnoho důležitých otázek.
Některé odpovědi na základní z nich můžete nalézt na stránkách tomto webu v textu Poslední dny a týdny.

Ptáte se také kolik vám zbývá společného času. Na to po internetu nelze odpovědět. K prognóze se může vyjádřit pouze lékař, který maminku zná a může ji vyšetřit. Tedy ošetřující lékař. Jako blízký rodinný příslušník se ho můžete ptát na vše, co vás zajímá a máte právo na pravdivé a otevřené informace.

Pokud byste si přáli pečovat s podporou domácího hospice, je možné si v adresáři na umirani.cz vyhledat dostupný hospic podle vašeho bydliště.

Pěkné dny

MUDr. Zuzana Martínková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Zuzana Martínková

MUDr. Zuzana Martínková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz