Maminka zemřela vloni, tatínek má popel doma, prý chtěla být rozptýlena. Neumím si to představit, co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 22. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Hezký den, chtěla jsem se zeptat na váš názor. Maminka zamřela po nemoci minulý rok v červenci. Po skoro čtyř letém boji s rakovinou plic a metastázemi do CNS. Moc mě mrzí, že si prý údajně nepřála být pohřbena. Mě to takhle řekl tatínek. Ale od mé nemocné maminky jsem to nikdy neslyšela. Byla jsem překvapená, protože prý chtěla být někde rozptýlena. Ale mě připadá hrozné, že maminka nebude pohřbena do hrobu. Připadá mi to takové neuctivé. Na dušičky jsem viděla lidi, jak dávají kytičky svým zemřelým příbuzným, vidí fotku a mají upravený hrob. Neumím si představit, že bude někde v lese bez jména a fotky. Nevím, co mám dělat. Ale nechápu, proč si to přála. Prý tatínkovi řekla, že za pár let za ní stejně nikdo chodit nebude. Ale rozptýlena zatím nebyla. Tatínek má její popel stále doma. Mám pocit, že si tím taky není jistý (rozptýlení v lese) a proto s tím vyčkává. Děkuji moc za vaši radu nebo názor.
Blanka

Dobrý den, Blanko,

to je citlivá záležitost a vyžaduje svůj čas a ve Vašem případě i domlouvání s Vaším tatínkem. Zdá se mi, že přání Vaší maminky nebylo nijak pevně a jednoznačně vysloveno a fixováno – v poslední vůli nebo nějakém jiném dokumentu. Hledejte s tatínkem společně řešení, které vám oběma bude vyhovovat. Nemusíte až tak pospíchat, tohle chce určitý čas, pozornost, úsilí. Z nějakého hlediska je skutečně pro truchlení vhodné konkrétní místo, kam může člověk zajít, zastavit se, zavzpomínat, poplakat. Je pravda, že na okraje rozptylových louček lidé nosí květiny a toto místo pak plní ten samý účel. Je možné, že se Vaší mamince nelíbila ta představa urny v kolumbáriu nebo v hrobě nebo vůbec na hřbitově. Nevím přesně, co znamená ta zmínka v závorce – rozptýlení v lese. Poslední dobou se nabízejí nové možnosti, jak naložit s ostatky našich drahých. Můžete se podívat na některé z nich, jsou tu různé kompromisní varianty, o kterých se můžete poradit v pohřební službě nebo ve specializované poradně. Nabízejí se i možnosti zcela nové, jako pohřbívání přírodní.

Ale to nejdůležitější je, abyste se nakonec s tatínkem dohodli na něčem, co bude vyhovovat všem. Určitě se vám to povede, uvidíte. A to bude to řešení, které by se líbilo i Vaší mamince.

Přeji Vám dobré a pokojné dny.

Jiří Černý