Maminka už není schopna se o sebe postarat. Bude se mi doba péče o ni započítávat do důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 22. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Maminka bere 4400 na péči,ale není už schopná se o sebe postarat.Ja dcera jezdím denně za ní.Bydlime asi 10.km odsebe, nyní nastupuji do práce na 4-5 hodin a nevím jestli tuto péči zvládnu.Je možné se o maminku starala a počítala se mi tato doba na důchod.Je mi 58 let.Prosim o radu co mám udělat.Dekuji

Hana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že se staráte o maminku ve 2. stupni invalidity, za kterou denně jezdíte. Nyní však nastupujete do práce na 4-5 hodin a nevíte, jestli tuto péči zvládnete i nadále. Ptáte se, jestli je možné, aby se Vám péče o maminku započítávala do důchodu.

Dobrý den,

doba péče o Vaši maminku (rodinného příslušníka — osobu blízkou), která je závislá na péči druhé osoby ve II.-IV. stupni závislosti, se Vám do potřebné doby pojištění pro nárok na důchod bude započítávat. A to i v případě, že byste zaměstnána nebyla a neplatila si zálohy na sociální pojištění. Bude se v tomto případě jednat o tzv. náhradní dobu pojištění. V průběhu péče i po jeho skončení lze při splnění věku a potřebné doby o důchod požádat. Až budete o důchod žádat, je třeba doložit na příslušné správě sociálního zabezpečení rozhodnutí o rozsahu a době péče, které lze vyžádat na příslušné správě sociálního zabezpečení.
Píšete, že o maminku již pečujete. Je tedy vhodné, abyste byla uvedena ve formuláři oznámení o poskytovateli pomoci, pokud již tomu tak není. Oznámení můžete s maminkou vyplnit a předložit jej na příslušném Úřadu práce, kde maminka žádala o příspěvek na péči. Rozšiřující informace k tomu, na co můžete mít nárok jako pečující osoba informuje například Institut pro sociální politiku a výzkum.

Píšete, že nevíte, jestli budete péči o maminku zvládat a ptáte se, co máte udělat.
Myslím, že je důležité zkusit si říci společně i s maminkou, co maminka aktuálně potřebuje a co z toho je ve Vašich silách. Potřeby maminky se mohou v čase měnit. Domnívám se však, že pro Vás může být přínosné podívat se, jak péči zvládáte nyní, co je náročné a co zvládáte ve spolupráci s maminkou snadno. Pokud máte z něčeho v péči obavy, zkuste si je jednu po druhé pojmenovat a podívat se také na další zdroje. Zda máte kolem sebe někoho, kdo by Vám případně s péči o maminku mohl nyní i do budoucna pomoci a do péče se zapojit. Užitečné je i využít rad a instruktážních videí https://www.umirani.cz/rady-a-informace/nemocny-v-domaci-peci. Ke spolupráci lze pozvat i některé z dostupných sociálně zdravotnických služeb. Péči si lze usnadnit případně i vhodnými kompenzačními pomůckami. Ty se dají i vypůjčit v půjčovnách pomůcek. Dlouhodobá každodenní péče, může být náročná a je dobré také myslet na svůj čas pro sebe, odpočinek a stanovit si plán.

Přeji hodně sil a vše dobré pro Vás i Vaši maminku.

S pozdravem

Irena Buchtová

Dotaz zodpovídá

Irena Buchtová

externí poradenský pracovník v oblasti sociální péče

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz