Maminka na péči o tatínka čerpala dovolenou. Jak postupovat, aby mohla pečovat dál a nepřišla o práci?

Odpověď na dotaz ze dne 30. října 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mám velmi vážně nemocného tatínka, o kterého se stará jeho manželka, čili má matka. Podali jsme žádost o příspěvek na péči. Jenže má maminka má své stále zaměstnání. Prozatím si vybírala dovolenou, aby se mohla o svého manžela starat. Může jít na nemocenskou, aby mohla stále mít své zaměstnání a zároveň pobírat příspěvek na péči na manžela? Tatínka čeká posledních pár dní života a byla by škoda přijít o dobré zaměstnání, když by se pak do něj chtěla maminka vrátit. Což by ji pak po ztrátě milovaného člověka pomohlo. Děkuji moc.
Lucie

Dobrý den, Lucie,

píšete o svém vážně nemocném tatínkovi, o kterého se stará Vaše maminka a na tuto péči si doposud vybírala dovolenou. Nyní tatínkovi pravděpodobně zbývá jen pár dnů života, maminka by ho nechtěla v péči opustit, ale další dovolenou již zřejmě nemá. Potřebuje vyřešit situaci v zaměstnání, aby o svou práci do budoucna nepřišla. Ptáte se nás, zda může maminka jít na nemocenskou a zároveň pobírat příspěvek na péči, o který jste si zažádali.

Je mi moc líto, že nyní procházíte těžkým obdobím, kdy je Váš tatínek nevyléčitelně nemocen a před Vámi zůstává pravděpodobně jen málo společného času. Je moc důležité, abyste ho mohli strávit co nejsmysluplněji a Vaše maminka k tomu všemu nemusela navíc prožívat obavy a strach ze ztráty zaměstnání.
Příspěvek na péči je nepojistná sociální dávka, kdežto nemocenská je dávkou nemocenského pojištění, což znamená, že se vzájemně nevylučují a mělo by být tedy možné pobírat je současně. Navíc v situaci, kdy jste o příspěvek na péči pro tatínka teprve zažádali a nebyl mu doposud přiznán, nejedná se ani o žádný souběh dávek. Řízení o příspěvku se může protáhnout i na několik měsíců. V tuto chvíli na něj tatínek nárok zatím nemá a nic jím tedy není podmíněno.
Ve chvíli, kdy mu bude příspěvek přiznán, je potřeba, aby pečující osoba byla zdravotně způsobilá potřebnou péči poskytovat. Zdravotní způsobilost se posuzuje podle § 29 odst. 1 písmo e) Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

O dávce ošetřovného, na které by Vaše maminka měla také nárok, pokud ho již nevyčerpala, platí to stejné, tzn. jedná se také o dávku pojistnou a s příspěvkem na péči se vzájemně nevylučuje.
Dlouhodobé ošetřovné, které by bylo k řešení nastalé situace adekvátní, je bohužel podmíněno předchozí sedmidenní hospitalizací nemocného.
Kromě odchodu na nemocenskou či ošetřování člena rodiny (OČR) může maminka také požádat svého zaměstnavatele o neplacené volno, případně o snížení úvazku či možnost práce z domova, je-li to slučitelné s náplní a povahou práce, kterou vykonává. Jedná-li se o vážnou překážku na straně zaměstnance, čímž ošetřování těžce nemocného manžela jistě je, mohl by jí zaměstnavatel vyjít vstříc, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody.
Více informací Vám sdělí v Call centru úřadu práce nebo také v Call centru České správy sociálního zabezpečení.

Přeji, ať se mamince podaří vyřešit situaci v práci bez obtíží. Přeji také hodně sil i opory v těžkých chvílích i naplněnost času, který Vám s tatínkem ještě zůstává.

Lucie Přádová