Maminka má rakovinu vaječníku, doporučili domácí hospic. Jak to vypadá, kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 24. 7. 2018 zobrazit původní dotaz

Mamince bylo sděleno, že má rakovinu vaječníku. Po dvouch chemoterapiich nam lekar oznamil, ze lecba nebrala a ze doslo k velke progresi nadoru. Maminku pusti domu do domaci hospicove pece. Chtěl bych vedet co znamena diagnosa napsana v propousteci zpravě. Osetrujici lekar s nami skoro nekomunikoval.
Horní dyspeptický syndrom
Ascites l-neuspesne punkce (minimalni mnozstvi gelatinozniho ascitu)
V.s. tumor ovarii,dif.dg. tumor peritonea TxNxM1
Carcinomatis peritonei, infiltracio omenti majus tumorosa, ascites,objemny fludidothorax vpravo
High grade serozni karcinom s puvodem v ovariu M 8140/62
Indukcni chemoterapie paclitaxel/CBDA q3w
Klinicky vyrazna progrese, performance status 3-4
ukoncena onkologicka lecba- best supportive care
Hypokalemie grade 1
Normocytarni anemie grade 3
Neutropenie grade 4 asymptomicka
Arterialni hypertenze
Infaustní prognoza.
Bylo by mozné sdělit nejak jednoduše jak to s maminkou vypadá, kolik má ještě času? Děkuji

Tomáš

Vaše maminka byla léčena pro rakovinu vaječníků, nemoc však i během chemoterapie dále progredovala (postupovala), onkologická léčba byla nyní ukončena a doporučena domácí hospicová péče. Vy se ptáte, jak to s maminkou vypadá, kolik času jí zbývá.

Milý Tomáši,

bohužel situace je opravdu velmi závažná. Dle závěru lékařské zprávy, který jste uvedl, byl zjištěn rozsev nádoru v břišní dutině, výpotek v břiše i hrudníku. Maminka má dále nedostatek bílých i červených krvinek, není ve stavu, kdy by byla schopna podstoupit další onkologickou léčbu, protože ta by jí více ublížila, než pomohla. Další chemoterapie není tedy již v plánu, lékaři doporučují best supportive care, což je postup zaměřený na mírnění obtíží, které pacienta trápí. Dosažitelným cílem však v tuto chvíli již není uzdravení nemocného ani zastavení choroby, to bohužel není v lidských silách, ale úleva od symptomů, které obtěžují a všestranná podpora pro pacienta i rodinu, která o něj pečuje. V tom by Vám měl právě pomoci domácí hospic, příp. lůžkový.

Co se týká Vaší otázky na časovou prognózu, je pro mne velmi těžké odpovídat takto na dálku, když jsem Vaši maminku ani neviděla. Z toho, co píšete o rychlosti postupu nemoci, bych však usuzovala, že spíše může jít o čas v řádu dnů či týdnů než měsíců nebo let. Ale je to skutečně jen odhad. Co mi však připadá ještě důležitější než délka času, který má Vaše maminka před sebou, je to, jak bude tento čas naplněn, kde a s kým jej maminka prožije a zda bude dobře postaráno o její fyzické i psychické potřeby. Pokud máte ve Vašem okolí domácí hospic, určitě doporučuji jejich služeb využít. Mohou Vám poradit s léčbou symptomů, zapůjčit potřebné pomůcky i vysvětlit věci, které s Vámi ošetřující lékař v nemocnici neprobral.

Určitě se neváhejte zeptat na všechno, co Vám není jasné a co Vás trápí, také maminku zkuste povzbudit, aby pokud možno otevřeně mluvila o svých přáních a potřebách, aby byla další péče co nejvíce podle ní. Je mi moc líto, že Vám nemohu dát lepší zprávy, ale pevně věřím, že těžkou situaci společnými silami dokážete zvládnout.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz