Maminka má rakovinu prsu, metastáze, lékař mluví o 2-3 týdnech času. Je možné tak rychlé zhoršení?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 2. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den Vám přeji,
nedávno jsem Vám psala ohledně moji maminky,které loni diagnostikovali nádor prsu,metastaze v kostech a na plicich.
Nyní nové zjištěné masivní metastaze a nádor v mozku.
Minuly týden byla maminka dost slaba,přestala ze dne na den jist a nyní už ani nepije.
Její obvodní lékař ji nechal odebrat krev a výsledky byly znepokojivé.
Rozpadá se ji cely krevní obraz a selhávají ledviny. Prosím Vás o drobnější vysvětlení krevních výsledku .Lékař určil prognózu 2-3 týdny maximálně.
Mám otazku,z vašeho profesního hlediska,je možné aby to šlo tak rychle?
Dekuji a přeji Vám krásný den

Klara

Vaše maminka má rakovinu prsu s metastázami na plicích a nově i v mozku. Její stav se náhle zhoršil, přestala jíst a pít, výsledky laboratoře jsou nepříznivé a lékař maminky předpokládá, že její časová prognóza může být několik málo týdnů (2-3). Vy se ptáte, zda je možné, že by mohla Vaše maminka tak brzy umřít.

Dobrá den, paní Kláro,

bohužel Vám nemůžu říct nic moc příznivějšího než lékař Vaší maminky, Mám tu nevýhodu, že Vaši maminku nevidím a nemůžu se tedy vyjádřit s jistotou, ale pokud pozorujete náhlé a výrazné zhoršení v posledních dnech, Vaše maminka nejí a nepije, tak je velmi pravděpodobné, že se nachází v úplném závěru života a že může mít před sebou velmi krátký čas.

Neznamená to však, že by bylo něco, co by bylo zapotřebí rychle podniknout, něco, co by mohlo tuto situaci zvrátit a její život prodloužit. Je velmi důležité, abyste nyní byla jejím společníkem a oporou, zejména v respektování toho, co její tělo zvládne, protože toho je velmi málo a bude ještě míň. Vaše největší role je nyní být její jistotou, že není sama a že ani na to, co se bude dít, nebude sama. Nenuťte ji do ničeho, na co již nemá sílu. Ujistěte ji, že je v pořádku, že nemá chuť k jídlu a že toho nevypije tolik co dřív. Často velmi pomůže ujištění, že to tady bez ní zvládnete a že pokud již nemá sílu, nemusí se držet při síle a při vědomí. Může spát, jak potřebuje, a nejspíš bude spát hodně. Důležité je, aby ji netrápilo nic, co by ji nedovolovalo klidný spánek. Pokud by měla bolesti či jiné potíže, obraťte se na jejího praktického či ošetřujícího lékaře. Bohužel je skutečně možné, že má Vaše maminka před sebou poslední týdny života. Jistotu však bez toho, abych ji znala a viděla samozřejmě mít nemůžu.

Přeji Vám hodně sil a mamince klidný čas.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz