Maminka má nádory na plicích. Jak se s tím jako rodina psychicky srovnat?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 4. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den mám dotaz mám nemocnou maminku z nadorama na plicích jak se s tím srovnat v rodině psychicky sme velice zranění děkuji gorolova

Žaneta Gorolova

Dobrý den, paní Gorolová,

píšete, že Vaše maminka má nádor na plicích a Vy hledáte, jak se s tím srovnat. Je zcela pochopitelné, že zpráva o vážné nemoci maminky je pro celou rodinu hodně těžká, že je to pro Vás zraňující. Když náš blízký onemocní, můžeme prožívat celou škálu emocí, jako je smutek, obavy z budoucnosti, hněv, pocit bezmoci, že nemůžeme zařídit, aby nemoc zmizela. Je to zcela v pořádku, k náročné situaci patří i silné emoce.
Může pomoct o tom mluvit, ať už v rodině, s někým blízkým mimo rodinu, i s odborníky. Rozhovor může dát prostor věnovat se tomu, co prožíváte, co je nejtěžší, co Vám v tuto chvíli alespoň trochu pomáhá. Někomu může pomoct soustředit síly na podporu nemocného — přítomností, kontaktem na dálku, péčí doma, praktickou pomocí. Záleží na aktuálních potřebách maminky a Vašich možnostech. Z druhé strany je důležité myslet i na své potřeby, dovolit si odpočívat.

Není jednoduchá rada, jak se s tím srovnat. Pokud budete chtít, můžete svou odpověď, která bude pasovat na Vaši situaci, hledat společně s průvodcem, kterým může být psycholog v nemocnici, psychoterapeut, první pomocí může být také telefonát na některou z linek důvěry.

Přeji Vám hodně sil

Barbora Váchová

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz