Maminka má nádor jícnu, zavedli jí stent, obtížně dýchá, kašle hleny s krví. Je to obvyklé?

Odpověď na dotaz ze dne 6. dubna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pečují o maminku s nádorem jicnu v pokročilém stavu. V jicnu má stent už asi 3 měsíce, je na nutriční výživě, s náplasti od bolesti, ale celkem vitální. Asi poslední týden se jí velmi stizilo dýchání, trpi nauzeou a vykaslava hleny s krví. Je to obvykle, co v tomto případě dělat? Děkuji za odpověď.
Alena
Vaše maminka má pokročilý nádor jícnu, do kterého jí byla zavedena výztuž - stent. Poslední dny kašle hleny s krví a špatně se jí dýchá. Ptáte se, zda je to normální a co dělat.

Vážená Aleno,

rozhodně by maminka měla vyhledat co nejdříve lékaře – je možné, že došlo k nějaké komplikaci, která může být léčbou ovlivnitelná. Na dálku je pochopitelně nemožné se vyjádřit blíže – to může jen lékař, který maminku ošetřuje. Je nutné posoudit, do jaké míry nádor zasahuje do průdušek – větších i menších, a zda nedošlo k posunu stentu či nějaké jiné komplikaci.
Pokud by se ukázalo, že nelze nabídnout žádné řešení dušnosti a krvácení, pak je zcela na místě plánovat další postup pro případ, že by se příznaky horšily. Co by si maminka přála, jaký postup by pro ni byl přijatelný – doporučila bych konzultovat s paliativním týmem – buď v nemocnici, kde se maminka léčí, pokud je takový tým dostupný. Je také možné se obrátit na domácí nebo lůžkový hospic s žádostí o vyšetření a návrh dalšího postupu, zajištění léky a potřebnými pomůckami a službami.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová