Maminka je v terminální fázi srdeční nedostatečnosti. Chce být doma. Jak o ni pečovat, abychom nic nezanedbali?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 10. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
odchází nám maminka na srdeční nedostatečnost.
Zkusili jsme vše(doktor praktický i internista, byla i 8 dní v nemocnici. Teď je doma, už nejí, nemůže se zvednout.Do nemocnice nechce, my to chápeme, jen se bojíme, abychom něco nezanedbali.
S pozdravem Slovák Jaromír

Jaromír

Vaše maminka je terminální fázi srdeční nedostatečnosti, nejí a nemůže se zvednout. Vyzkoušeli jste všechny možnosti léčby. Nechce do nemocnice. Máte obavy, abyste nic nezanedbali.

Dobrý den, pane Jaromíre.

napřed bych Vás chtěla plně podpořit v tom, že respektujete přání maminky a rádi byste jí umožnili strávit poslední čas života doma. Toto vždy obnáší velikou dávku odvahy, ale také strach, o kterém sám píšete. Je pochopitelné, že máte obavy z toho, abyste něco nezanedbali a poskytli jste mamince tu nejlepší péči. Jistě se nacházíte v situaci, která je pro Vás těžká a velmi pravděpodobně i nová.

Příznaky, které popisujete, že maminka nejí, již nemá sílu se zvednout atd., jsou opravdu nedílnou součástí postupujícího selhání srdce. V tuto chvíli, ač to je vždy velmi náročné, je nejdůležitější maminku do ničeho netlačit ať už se jedná o jídlo či pití. Je důležité respektovat hranice, které nastavuje její slábnoucí tělo. Co lze v závěru života blízkého očekávat, blíže popisujeme v textu Poslední dny a týdny života.

Nevím bohužel odkud píšete, ale přijde mi podstatné Vás podpořit v tom, že v takové situaci nemusíte být sami. Lze se obrátit v okolí maminky domova na domácí hospice/ paliativní ambulance atd. To jsou zdravotníci, kteří by Vám mohli pomoci správně nastavit plán péče a léčbu symptomů, které se mohou v závěru života objevit (ať už se jedná o dušnost, bolesti či jiný diskomfort) a mohli by Vám být oporou, abyste to Vy i Vaše maminka společně zvládli. Pokud by ve vašem okolí taková služba nebyla, tak je možné ve spolupráci s praktickým lékařem vést péči s pomocí sestřiček agentur domácí péče. Možností je mnoho.

Přeji Vám co nejkvalitnější čas, který Vás s maminkou čeká.

S úctou

MUDr. Helena Liscová

 

Dotaz zodpovídá

MUDr. Helena Liscová

MUDr. Helena Liscová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz