Máme nárok na dlouhodobé ošetřovné pro propuštění z lůžkového hospice?

Odpověď na dotaz ze dne 28. 7. 2021 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
prosím o radu v souvislosti s péči o mou matku. Týden strávila na JIP v nemocnici po srdečním selhání a následně byla umístěna v hospicu. Po třech měsících ji propouštějí s konstatováním, že je stabilizovaná, ale, že musí mít čtyřiadvaceti hodinovou péči. Maminka chce pochopitelně pouze domů, jiná varianta pro ni nepřichází v úvahu. Já to plně respektuji a chci ji to dopřát. Doma chce být sama a na tom si trvá. Na to se sestrou nechceme přistoupit. Obě jsme ale ještě v zaměstnaneckém poměru na plný úvazek a já ještě ke všemu bydlím v jiném městě 100km vzdáleném. Jsem moc ráda, že jsem našla Vaše stránky, protože mi svitla aspoň jiskřička naděje v řešení situace v podobě dlouhodobé nemocenské. Aspoň doufám, že bych na ni měla nárok. Hospic již také požádal o příspěvek na péči a domnívají se, že by mamince mohl být přiznán stupeň II. nebo III. Chtěla bych Vás tedy touto cestou požádat o vyjádření: kdyby mi a sestře povolili v práci dlouhodobou nemocenskou a já se s ní střídala v péči,mohla bych během střídání chodit do práce? Dlouhodobá nemocenská pak začíná dnem propuštění maminky z hospicu a vystaví ji zřejmě obvodní lékař..,jaké další náležitosti budu muset ještě s úřady zařídit?
Moc děkuji za odpověď i Vaši práci. Je velmi potřebná.
Přeji Vám hodně zdaru a ještě jednou moc děkuji za odpověď.
s pozdravem
Tesařová D.

Dagmar Tesařová
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete o své mamince, která potřebuje paliativní péči. Po týdenní hospitalizaci, strávila 3 měsíce v lůžkovém hospici. Maminka nyní potřebuje celodenní péči, ale její stav je stabilizovaný. Se sestrou obě pracujete. Ptáte se na možnost čerpání dlouhodobého ošetřovného. Lůžkový hospic také zažádal o příspěvek na péči.

Vážená paní Tesařová,

nejdříve bych velice chtěla ocenit Vaše odhodlání pečovat o maminku doma.

Jsou cesty, jak toto zařídit, ale bohužel ve Vašem případě to nebude formou dlouhodobého ošetřovného. Nelze žádat o dlouhodobé ošetřovné, když se nemocný vrací z jiné péče než nemocničně léčebné. Nárok byste měly v případě, že by maminka šla rovnou po 7 denní hospitalizaci domů. Na druhou stranu dlouhodobé ošetřovné je na maximálně 90 dnů na rok, což by nyní právě skončilo.
Sedmidenní hospitalizace je požadavek, který v praxi není často splnitelný. Někteří pečující toto řeší odchodem na vlastní nemocenskou, ale nejedná se o systémově správné řešení.
Je dobré, že máte v řízení příspěvek na péči. Jedná se o dávku, ze které je možné dále hradit pečující osobu, jak již z pečovatelské služby (hygiena apod. hrazena hodinovou sazbou) nebo laickou pečující osobu.
Další službu, kterou je možné doma nastavit, je péče zdravotních sester (agentura domácí péče), která je hrazena ze zdravotního pojištění a je nutné, aby ji předepsal obvodní lékař. Zdravotní sestra poskytuje čistě zdravotně ošetřovatelskou činnost (nejedná se o hygienu apod.). Některé agentury ale mají služby pečovatelské a zdravotně ošetřovatelské propojené.
Další služba, kterou byste mohly nyní nebo v budoucnu využít, je péče domácího hospice (mobilní specializovaná paliativní péče).
V adresáři služeb si můžete najít služby, které jsou v okolí maminčina bydliště.

Je mi líto, že v otázce dlouhodobého ošetřovného pro Vás nemám pozitivní zprávy, přesto Vám moc přeji, aby se Vám podařilo nalézt cestu, jak dobře nastavit služby, aby maminka mohla zůstat doma.
V případě nejasností a potřeby podrobnější konzultace výše uvedeného, se můžete obrátit na poradnu Cesty domů.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz