Mám nárok na obnovu vdovského důchodu, když mám 58 let a důchodového věku dosáhnu v 64 letech?

Odpověď na dotaz ze dne 14. února 2019 zobrazit původní dotaz
Zdravím, můj manžel zemřel v listopadu 2011 byl plně invalidní rok jsem pobírala vdovský důchod mě je nyní 58 let svůj důchodový věk mám v 64 a 2 měsíce mám nárok na vrácení vdovského důchodu nebo ne nebo vrátí se mi někdy? Děkuji za odpovědˇ
Jana Leksová

Vážená paní Leksová,

ptáte se nás, zda máte v současné době nárok na vrácení vdovského důchodu, který jste pobírala 1 rok a také zda se Vám někdy v budoucnu vdovský důchod vrátí. Píšete, že je Vám 58 let a Váš důchodový věk je 64 let a 2 měsíce. Zmiňujete, že jste přišla o manžela v listopadu roku 2011.
Nárok na obnovu vdovského důchodu byste měla pouze v případě, že byste do 5 let od zániku pobírání splnila některou z podmínek pro obnovení vdoveckého důchodu.

Neznám Vaši kompletní situaci, ale z Vámi zaslaných informací to vypadá, že Vám již vdovský důchod navrácen nebude. Pokud byste si myslela, že jste některou z podmínek pro obnovení vdovského důchodu v letech 20122017 splnila, můžete zkusit zažádat o přiznání a vyplacení obnoveného vdosvského důchodu zpětně na České správě sociálního zabezpečení,
Doporučuji Vám, abyste se obrátila na Call Centrum ČSSZ, kde si můžete tyto informace ověřit a po sdělení rodného čísla, probrat Vaši situaci zcela konkrétně.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová