Má dcera zemřela. Teď se o své děti možná přehnaně bojím. Co s tím?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 12. 2022 zobrazit původní dotaz

Zemřela mě dcera když ji bylo 16 let měla nehodu. Teď po delší době mám 2 děti a přijde me ze mam o ně strašný strach aby se to neopakovalo. Někdy musím přemýšlet co bych dělal kdyby se to stalo znovu. Když je některé z dětí nemocný tak reaguji možná zbytečně přehnaně a hned s ním letím k lékaři.

PAVEL

Vaše dcera v šestnácti letech zemřela při nehodě. Teď máte 2 děti, o které se bojíte. Máte pocit, že možná přehnaně. Máte strach, aby se situace neopakovala. Myslíte na to, co byste dělal, kdyby se to stalo znovu.

Dobrý den, Pavle,

je mi líto, že jste přišel o dceru, že jste si musel projít takovou ztrátou.

Váš strach o děti je asi celkem pochopitelný. Je postavený na Vaší bolestné zkušenosti, že život dítěte může skončit. Asi není snadné na tyto obavy nedat a chovat se, jako byste je neměl. Představuji si, jak moc nechcete o nikoho přijít, jak je obtížné procházet truchlením po dceři. Je možné, že pro Vaše současné děti i okolí může být tato opatrnost zúzkostňující, protože oni tuto bolestnou ztrátu nezažili, a tak mají strach z nemocí i úrazů na jiné úrovni. Vaše úzkostné jednání je asi zbytečné z pohledu okolí, ve Vaší zkušenosti dává ale smysl.

Taková těžká ztráta, jaká Vás potkala, asi navždy ovlivní lidské jednání. Možná Vám ji zdravotní trápení Vašich dětí někdy připomene. Pak lze asi jen trochu mírnit obavy, které se zdravotními obtížemi blízkých přicházejí a znovu si připomínat, že s nimi jde už o jinou zkušenost, jiný příběh. Zároveň je asi na místě chtít se uklidnit, a tedy požádat své děti nebo lékaře prostě o pochopení a vyhovět své potřebě se přesvědčit, že se s dětmi nic závažného neděje. Připadá mi jen důležité, aby Vašemu jednání děti nebo partnerka rozuměly a nepřenesla se Vaše obava na ně.

S pozdravem

Zuzana Vondřichová

Dotaz zodpovídá

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

PhDr. Zuzana Vondřichová, PhD.

psychoterapeutka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz