Má cenu žádat o pozůstalostní důchody zpětně?

Odpověď na dotaz ze dne 28. října 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,jmenuji se Žaneta a mám docela dost těžký případ, který neumím už skoro 11 let vyřešit.Manzel mi umřel 24.2.2011 byla jsem rozvedená,ale mám s ním 3 děti žádala jsem v Čechách sirotčí a zároveň i v Británii,ale doteď nevím co dělat,když jsem jela do Británie a chtěla jsem to vyřešit,tak si mě převažovali jako horký brambor.Dodnes vlastně nevím jestli mám nárok nebo spíše řečeno měla nárok na sirotčí z Anglie mám vvymer z Anglie jak dlouho tam pracoval a nic víc.Mohu poprosit o radu co mám dělat a nebo jestli má cenu se do toho pouštět,když to bude od smrti bývalého manžela 11 let děkuji
Žaneta
Obrátila jste se na nás, abyste zjistila, zda máte nárok na vdovský důchod pro Vás a na sirotčí důchody pro Vaše tři děti. Zajímá Vás, zda má cenu situaci řešit po 11 letech.

Vážená paní Žaneto,

píšete, že jste v Čechách zažádala o sirotčí důchod a že řešíte situaci i s úřady v Británii.

Bohužel v naší poradně nemáme přesný přehled o zahraniční legislativě, v tom Vás tedy musím odkázat na britské úřady případně na ambasádu, kde by Vám mohly být nabídnuty alespoň kontakty na právníky a tlumočníky, kteří by byli schopni pomoci v jednání s úřady. V Česku dobře fungují sociální poradny pro cizince v rámci neziskových organizací, takže by také mohla být cesta najít podobnou službu v Británii a Váš dotaz směřovat na ně.
Vzhledem k tomu, že píšete, že jste byla v době úmrtí Vašeho muže již rozvedená, tak v ČR Vám nárok na vdovský důchod nevzniká. Považuji však za dobré, že jste zažádala o sirotčí důchod pro děti, ten by měl být vyplacen až pět let zpětně v případě, že na něj vnikl nárok, což se řídí splněním podmínek žadatele.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová